Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmír je plný rôznych nebezpečí, ktoré často prichádzajú bez ohlásenia a často nie je možné ich predpovedať. Ako upozorňuje portál UniverseToday, jedným z takýchto nebezpečí môžu byť aj zatúlané hviezdy, ktorých je v našej galaxii prekvapivo veľké množstvo. Aj keď je pravdepodobnosť zrážky minimálna, nie je nulová a vedci sa preto v novej štúdii na túto problematiku pozreli bližšie.

Katastrofálne následky

Podľa vedcov je v priebehu miliardy rokov šanca na blízke stretnutie so zatúlanou hviezdou, ktorú z pôvodnej dráhy vyvrhla napríklad supermasívna čierna diera, na úrovni približne 1 %. Ľudstvo preto takmer určite na takúto katastrofu nenarazí, avšak ak k nej dôjde planéty v slnečnej sústave s ňou budú mať poriadne problémy.

Vedcom sa už podarilo identifikovať stovky takýchto hviezd, avšak ani jedna z nich nemá trajektóriu, ktorá by ich priviedla čo i len do vzdialenej blízkosti našej sústavy. S cieľom zistiť následky takéhoto stretnutia vytvorili experti celkovo až okolo 12 000 simulácií a prišli na to, že ak by našou sústavou preletela hviezda vo vzdialenosti asi 100 AU od Slnka, šanca je vyše 95 %, že by nedošlo k strate žiadnej z planét.

NASA

Ako najzraniteľnejší sa ukázal Merkúr, ktorý v niektorých prípadoch narazil do Slnka. Objavila sa aj možnosť zrážky Zeme s Venušou, vyvrhnutie ľadových obrov ako je Urán či Neptún a v neposlednom rade aj možnosť vyvrhnutia či zničenia všetkých ôsmich planét.

Galaktická zrážka

Aj keď je takýto jav otázkou náhody, jedným si už môže byť naša galaxia istá – v budúcnosti sa zrazí s galaxiou Andromeda. Prekvapivo však ani táto hrôzostrašná zrážka nebude pre planéty tam smrteľná, ako sa môže zdať a v skutočnosti dôjde len k minimálnemu množstvu priamych zrážok hviezd.

Aj prežitie môže byť katastrofálne

Aj keď vo väčšine prípadov prežili všetky planéty a ostali v slnečnej sústave, to ešte neznamená, že by na nich mohol aj ďalej existovať život. Ako dodáva ScienceAlert, niektoré z nich totiž v simuláciách boli vyvrhnuté až do Oortovho mračna, kde by sa z nich stali prakticky neobývateľné ľadové svety bez života.

ZTF/Caltech

Z možností, pri ktorých dôjde k strate planéty, vedci vytiahli desať najpravdepodobnejších. Na prvom mieste je spomínaná zrážka Merkúru so Slnkom, ktorej šanca je 2,54 %. Zrážka Marsu so Slnkom dosiahlo pravdepodobnosť len 1,21 % a zrážka Venuše s inou planétou 1,17 %.

Šanca na zrážku Zeme s inou planétou je len 0,48 % a na zrážku so Slnkom dokonca len 0,24 %. Najvyššiu šancu na odvrhnutia od Slnka mali Urán a Neptún kvôli tomu, že sú od neho najďalej a teda sú najslabšie gravitačné viazané. Azda najzaujímavejším výsledkom je však odvrhnutie Zeme a jej zachytenie úplne inou hviezdou, ktorá sa práve nachádzala „neďaleko“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú