Elektrické autá sú napriek sľubnej budúcnosti ešte ďaleko od dokonalosti, čo je spôsobené niekoľkými hlavnými faktormi, vrátane rýchlosti nabíjania batérií. Tento problém mnohokrát kritizujú aj vodiči klasických áut, ktorí majú výhodu v rýchlom natankovaní nádrže, zatiaľ čo majiteľ elektromobilu musí na plné nabitie čakať omnoho dlhšie. Problém s nabíjaním batérií elektromobilov chce vyriešiť startup z Cambridgeu, ktorý tvrdí, že akumulátor dokáže svojou technológiou nabiť už za pár minút, informuje Electrek.

O prelomových inováciách v oblasti batérií a ich nabíjania sme už videli mnoho štúdií, ktoré tvrdili, akým revolučným spôsobom dokážu upraviť zloženie akumulátora alebo vytvoriť ideálnu technológiu pre čo najrýchlejšie nabitie už za pár minút. Takéto ohlasy pritom prichádzali aj do sveta smartfónov, kde sa nakoniec používatelia predsa dočkali výrazne kratšieho nabíjania, ktoré v extrémnych prípadoch trvá aj menej ako 30 minút.

Rýchle nabíjanie, o akom sa dnešným majiteľom elektromobilov ani nesníva

Ešte väčší prelom však má nastať pri batériách elektromobilov, ktoré chce startup doktoranda z Univerzity v Cambridge upraviť tak, aby ich bolo možné doplna nabiť už za 6 minút, informuje Cambridge Independent. Odvážne tvrdenia majú podporiť ešte odvážnejšie plány, pretože túto technológiu chce firma Echion Technologies zaviesť do komerčného využitia už v budúcom roku. Podľa Dr. Jeana De La Verpillierea má grafit v Li-Ion batériách nahradiť jeho nový prášok, ktorý umožní práve spomínané rýchle nabíjanie.

Nenechaj si ujsť
Problematický dojazd elektromobilov. Len ľudský mýtus alebo neodpustiteľný problém?

Zároveň však zásadne zvýši počet nabíjacích cyklov, aby tak mohol akumulátor vydržať v prevádzke omnoho dlhšie. Firma už má pritom financovanie a schválený prototyp svojho projektu, ktorým budú môcť presvedčiť aj veľkých výrobcov batérií, aby presedlali pri výrobe na ich chémiu a technológiu. Tá totiž môže byť uplatnená aj v rozbehnutom výrobnom procese, čo dáva statupu veľké nádeje na úspech. Produkcia prvých revolučných batérií by pritom mala začať už roku 2020. Spoločnosť aktuálne dokáže produkovať 1 kg svojho prášku denne, informuje Express.

Po všetkých tých ohlasoch o stále inovatívnejších projektoch v oblasti batérií je predčasné tvrdiť, že odvážne plány tohto startupu budú na 100 % úspešné a už v budúcom roku sa dočkáme prelomu, ktorý zmení svet elektromobilov. Ide však o skvelú myšlienku, ktorá, pokiaľ bude skutočne fungovať podľa predstáv startupu, môže priniesť dlho očakávanú zmenu, na ktorú čakali nielen majitelia elektromobilov, ale aj tí, ktorí ich doteraz odmietali práve kvôli zdĺhavému nabíjaniu.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP