Vesmírna spoločnosť SpaceX požiadala NASA o zhotovenie obrázkov ideálnych miest na pristátie na Marse. NASA pomocou špeciálnej HiRISE kamery zhotovila zábery 6 pozícií, ktoré sú vhodnými kandidátmi na prvé pristátie ľudskej posádky na Marse, informuje Cnet.

SpaceX už rieši ideálne miesta na to, kde by mohol v budúcnosti so svojou loďou Starship poprvýkrát v histórii ľudstva pristáť na povrchu Marsu. Fotografie ideálnych miest si dal vyhotoviť u spoločnosti NASA, ktorá má dostupné technológie na zhotovenie takýchto záberov. Pomocou špeciálnej HiRISE kamery, ktorá sa nachádza na Arizonskej univerzite, vybrali 6 ideálnych miest, ktoré spĺňajú niektoré kľúčové kritériá.

Ako informuje portál InterestingEngineering, všetkých 6 miest sa nachádza v oblasti 40 stupňov zemepisnej šírky, čo predstavuje ideálne teplotné podmienky pre prvých ľudí, ktorí by na Marse pristáli. Prvých 5 miest sa nachádza medzi oblasťami Arcadia Planitia a Amazonis Planitia. NASA už dávnejšie dokázala, že v tejto oblasti sa nachádzajú obrovské ložiská ľadu, ktorý je pre budúcich astronautov kľúčovým prvkom.

Miesto číslo 5 sa nachádza na rozľahlej rovnej pláni, ktorá znamená najbezpečnejšie miesto na pristátie, no miesto číslo 1 sa nachádza v kopcovitej oblasti, pod ktorou sú zasa ložiská s ľadom najpočetnejšie.

Zobraziť celú galériu (1)
University of Arizona, ideálne miesto na pristátie lode Starship na planéte Mars nachádzajúce sa v oblasti Arcadia

Z čoho však zostalo mnoho ľudí zaskočených, je to, akým spôsobom sa tieto informácie dostali na verejnosť. Na to, že sa jedná o dáta, ktoré slúžia na postup v doposiaľ najväčšej udalosti, akú kedy ľudstvo zažilo, neboli informácie vôbec propagované samotným SpaceX či NASA.

Fotografie s popisom si všimol až Robert Zimmerman, autor blogu Behind the Black. Spomínané fotografie vhodných miest si môžeš pozrieť na stránke University of Arizona, no tie ti zrejme nebudú hovoriť absolútne nič a skôr ti budú pripomínať zrnenie obrazu na starých televízoroch. Robertovi však vďačíme za to, že celú túto vec zmedializoval.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom