Tím zodpovedný za sondu InSight dokázal zachrániť tento kus techniky a získať viac času na lepšie riešenie situácie. Jej solárne panely pokryla hrubá vrstva prachu, na ktorého odstránenie použili technici nečakanú metódu, informuje NASA JPL.

Má viac energie, v bezpečí však zatiaľ nie je

Robotickú sondu InSight skonštruovala firma Lockheed Martin Space Systems (jedna zo štyroch najväčších divízií spoločnosti Lockheed martin) a na Marse pristála v roku 2018. Jej hlavná misia mala trvať takmer dva pozemské roky, operuje však dodnes. Jej situácia ale nie je tak jednoduchá, pretože dôležité solárne panely pokryl prach a nemá dostatok energie.

NASA / JPL-Caltech

Nad vhodným riešením tohto problému premýšľali technici takmer rok. Najprv sa pokúsili o vyvolanie pulzov motorov, ktoré sú zodpovedné za vysunutie solárnych panelov. Prach z nich ale nestriasli a stres pokračoval. Niektorí členovia vedeckého tímu sa ale zhodli na netradičnom riešení, ktoré ide proti ľudskej intuícii.

Pomocou robotického ramena nabrali marťanský prach a na poludnie, keď fúka na Marse najsilnejší vietor, ho začali pomaly sypať vedľa solárneho panelu. Vietor začal brať tieto padajúce zrnká brať a spolu s nimi sa od solárnych panelov uvoľňoval aj prach.

Aj keď je to nečakaná metóda, stále pôsobí oveľa vedeckejšie, než úder lopatou. Ten musela robotická sonda uštedriť jednému z nástrojov, ktorý bolo nutné zatlačiť hlbšie do povrchu Marsu.

Sonda okamžite získala dodatočných 30 Wh energie, čo je veľmi dôležité aj z toho dôvodu, že sa Mars blíži k najvzdialenejšiemu bodu od Slnka, píše Futurism. InSight sa pripravuje na šetrenie energie len pre kľúčové komponenty, tímy sa ale pokúsia o ďalšie odstránenie prachu už zajtra, 5. júna. Misiu InSight podporujú aj európski partneri, medzi ktorými je napríklad Francúzsko, Nemecké vesmírne centrum či Švajčiarsky federálny inštitút technológií.

Rover Opportunity a Spirit využili úplne iný spôsob

Kým InSight musí čistiť svoje solárne panely manuálne, rover Opportunity a Spirit v minulosti využili prirodzený fenomén. Prach z ich panelov odviali veterné víry – aj keď sonda InSight a jej senzory takéto poryvy vetra zachytili, prach z jej solárnych panelov z neznámych dôvodov neodviali.

NASA/JPL-Caltech

Nejde pritom o prvý problém robotickej sondy InSight, NASA musela nedávno vzdať snahu o vŕtanie do hĺbky Marsu. Za úlohu to mal nástroj HP3, tiež známy ako krtko, miesto piatich metrov však dosiahol hĺbku len niekoľkých centimetrov.

„Venovali sme tomu všetko, čo sme mali, ale Mars a náš hrdinský krtko zostávajú nekompatibilní,“ uviedol Tilman Spohn z nemeckej partnerskej spoločnosti DLR, ktorá sondu vyvinula. NASA aj napriek predčasnému ukončeniu misie získala cenné poznatky a dáta, ktoré bude môcť využiť v budúcnosti. Nešlo teda o zlyhanie, ale o risk, ktorý agentúra podstúpila, keď sa ako prvá odhodlala takúto misiu na Marse uskutočniť.

Testovanie nástroja HP3 v Nemecku. Zdroj: NASA / JPL-Caltech / DLR

V prípade čistenia solárnych panelov navrhli niektorí členovia verejnosti využitie vrtuľníka Ingenuity. Ako sa ale vyjadrila NASA, toto riešenie je veľmi riskantné a Ingenuity sa nachádza od sondy InSight takmer 3 500 km. Robotická sonda sa preto musí spoľahnúť len sama na seba a na bystré mozgy, ktoré sú za ňu zodpovedné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom