Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Septembrový prešľap šéfa SpaceX neostal bez povšimnutia a jeho konanie sa nepáčilo ani vesmírnej agentúre, ktorá s touto spoločnosťou spolupracuje na vývoji raketoplánov. NASA sa obávala o bezpečnosť a pracovnú kultúru v tejto firme Elona Muska, a tak vykonala kroky, ktoré majú podobným „výstrelkom“ v budúcnosti zabrániť.

Svet pozná Elona Muska, šéfa niekoľkých významných firiem, ako veľkého vizionára dneška, ktorý chce zo všetkých svojich síl zmeniť svet. Z veľkej časti sa mu to už podarilo, keď poslal do výroby elektromobily Tesla a v praxi ukázal fungovanie opakovane využiteľných rakiet. CEO SpaceX však neraz pracuje až na samej hranici svojich možností, čo priznal aj administrátor vesmírnej agentúry NASA, ktorý vyšetroval Muska pre jeho marihuanový exces v priamom prenose podcastu Joe Rogan Experience.

Muskove fajčenie marihuany malo dohru

Samotná marihuana je v Kalifornii legálna, a tak sa Elon Musk nedopustil žiadneho protizákonného užívania drog. K šluku sa však pridal aj pohárik whiskey a CEO Tesly, SpaceX a The Boring Company tak behom chvíle zaujal pozornosť mnohých médií, ale aj iných spoločností. Jednou z nich bola aj vesmírna agentúra NASA, ktorá sa so SpaceX podieľa na vývoji kozmickej lode pre prepravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Prvé testy sa pritom majú začať už v budúcom roku. Spolupráca v celkovej hodnote až 6,8 miliardy dolárov a Muskove fajčenie marihuany tak nenechali vedenie NASA chladným.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk chce všetkých šokovať. Plánuje osobne poletieť na Mars

Okrem SpaceX sa však vyšetrovaniu bezpečnosti a kultúry na pracovisku podrobil aj výrobca lietadiel, Boeing, ktorý taktiež s NASA spolupracuje. Jim Bridenstine, admin tejto vesmírnej agentúry, prezradil, že vyšetrovanie malo preukázať, že obe spoločnosti neinklinujú k náhodným nehodám, ktoré by mohli vo výsledku ohroziť aj životy astronautov pri lete do vesmíru.

Medzi rizikové faktory pritom patrí preťažovanie pracovníkov dlhým pracovným časom, stresové prostredie, ale aj užívanie drog, ktorému sa v spomínanom podcaste nevyhol ani Musk. Takéto správanie šéfa významných spoločností je už minulosťou, čo potvrdil aj sám Bridenstine.

Poviem vám, že to nebolo užitočné, nevzbudilo to dôveru a lídri týchto organizácií si potrebujú zobrať príklad toho, čo robiť, ak vediete spoločnosť, ktorá sa chystá vyslať amerických astronautov do vesmíru. On je presvedčený o bezpečnosti rovnako ako iní a chápe, že toto správanie nebolo správne a viac ho už neuvidíte.“ – vyjadril sa Jim Bridenstine z NASA pre The Atlantic.

Aj nepatrná chyba môže mať hrozný koniec

Všetky potenciálne problémy a dokonca aj tie, ktoré sa nezdajú byť veľkou hrozbou, môžu ovplyvniť výsledok práce tak veľkej spoločnosti na drahom a významnom projekte za miliardy dolárov. NASA chcela týmto vyšetrovaním predísť prípadným nedostatkom a bezpečnostným problémom v SpaceX a firme Boeing, ktoré by inak mohli viesť až ku katastrofe, podobne ako pri výbuchu rakety Apollo 1 v roku 1967 či explózii raketoplánu Challenger v roku 1986. Veľkú rolu môže pri takomto scenári zohrať aj technická chyba, no úlohou spoločností je eliminovať čo najviac rizikových faktorov pri práci, aby sa tak šance na prípadne problémy čo najviac zmenšili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú