CEO niekoľkých spoločností a jeden z najväčších vizionárov dneška vidí v Červenej planéte veľký potenciál, ktorý by mohlo ľudstvo využiť. Plány SpaceX kolonizovať tento kúsok vesmíru sú reálne a o pár rokov sa môže prvý človek dotknúť povrchu tejto planéty. Okrem astronautov to môže byť v budúcnosti aj Elon Musk, ktorý jedného dňa poletí na Mars, aby pomohol pri jeho kolonizácii.

Výkonný riaditeľ Tesly, SpaceX a The Boring Company má veľké plány do budúcnosti, ktorými chce zmeniť nielen náš svet. S pomocou rakiet od SpaceX chce jedného dňa obsadiť Mars a vyslať naň prvých ľudí, ktorí ho majú kolonizovať. Život v nehostinnom marťanskom prostredí by bol poriadne náročný a nebezpečný, no ani to neodrádza Elona Muska, aby sa tam jedného dňa vydal.

Riskantný cieľ

Tieto plány Musk prezradil v rozhovore pre televíziu HBO, kde potvrdil, že šance jeho letu na Mars sú až 70 %. Šéf mnohých významných spoločností si však uvedomuje aj veľké riziko, ktoré by taká cesta do vesmíru so sebou niesla. Vďaka SpaceX a jeho raketám by mohol byť odlet podľa neho naplánovaný už o 7 rokov. Letenka na tak dlhý let môže pritom stáť zhruba zopár stoviek tisíc dolárov. Podľa mnohých expertov však má Elon Musk „veľké oči“ a jeho cesta na Mars nemusí byť až tak reálna ako sa na prvý pohľad zdá.

Nenechaj si ujsť
Vďaka SpaceX sme čoraz bližšie k osídleniu Marsu. Časová os ukazuje, kedy a ako by k tomu malo dôjsť

V prvom rade je potrebné vyvinúť dostatočne veľký raketoplán, ktorý by na túto planétu dopravil nielen posádku, ale aj všetok materiál potrebný pre vybudovanie kolónie. Aj na tento problém už ale SpaceX pripravuje riešenie. Pokiaľ by bol let a pristátie na Marse úspešné, kolonizátorov môže nakoniec zabiť nehostinné prostredie. Najbližších pár rokov sa tak na Mars nedostane žiaden človek a to, či sa tak raz stane v budúcnosti, je ešte otázne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom