Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Unikátna fotografická mozaika „Premeny kométy NEOWISE“, ktorej autormi sú fotografi Petr Horálek (Česko) a Tomáš Slovinský (Slovensko) sa teší veľkému svetovému úspechu. Mozaika zachytávajúca postupný vývoj jasnej júlovej kométy NEOWISE na oblohe nad masívom Vysokých Tatier bola 2. novembra 2020 publikovaná ako prestížna Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day) alebo v britskom magazíne BBC Sky and Night.

Snímka „Premeny kométy NEOWISE“ zobrazuje postupný vývoj jasnosti a chvostov kométy NEOWISE, ktorá sa tento rok v júli stala najvýraznejšou kométou na severnej pologuli za posledných 22 rokov. Aby mozaika vôbec vznikla, spojili český a slovenský fotograf sily od začiatku jej viditeľnosti 9. júla až po jej zoslabnutie na večernej oblohe 2. augusta 2020.

Obaja fotografi kométu zaznamenávali operatívne podľa vývoja počasia, a pretože disponovali veľmi podobnou technikou, mohli zhotovovať dáta s prakticky identickou kvalitou. Pochopiteľne hlavným problémom bolo počasie, a teda bolo nutné absolvovať dlhé cesty za jasným nebom s minimom spánku. Petr Horálek za kométou cestoval prakticky dennodenne po celom území Česka a niekoľkokrát aj do Poľska.

Unikátna fotografia obletela svet

Tomáš Slovinský kométu zaznamenával na slovenskom území a pri svojej expedícii na Kréte. Keďže sa poloha kométy voči hviezdam na nebi pri pozorovaní v jeden okamih z rôznych miest na Zemi nijako nelíšila, bolo nakoniec možné nasnímané obrazy kométy matematicky vložiť do jednej mozaiky a ukázať tak vývoj kométy pre každý druhý deň.

Nočná scenéria s hviezdnym nebom, do ktorého boli polohy kométy tzv. matematicky vregistrované nebola vybraná úplnou náhodou. Fotografi sa dohodli, že príbeh viditeľnosti tohtoročnej veľkej júlovej kométy by mal symbolicky pripomenúť československú astronómiu – lebo aj výsledná mozaika je dielom česko-slovenskej spolupráce – a na obraze by sa mal objaviť masív Vysokých Tatier.

Jediné miesto, odkiaľ sa celé pohorie premieta presne na severe a svojím profilom dokonale kopíruje tú hviezdnu oblasť, kde sa v priebehu júla postupne presúvala od severovýchodu na severozápad kométa NEOWISE, je vrch Kozí Kameň s výškou 1255 metrov (pohorie Kozie chrbty).

Na fotografovanie Tatier bolo krátke časové okno

Aby sa ale mozaiku podarilo správne zachytiť, musel fotograf Tomáš Slovinský celý výhľad fotografovať vo veľmi úzkom „časovom“ okne, kedy bola celá oblasť oblohy, kadiaľ kométa letela, v presne zvolenej konštelácii s masívom Tatier. Toto časové okienko trvalo asi pol hodiny.

Snímka bola publikovaná 2. novembra 2020 ako Vedecká snímka dňa NASA. V novembri sa tiež objavila vo výbere Astrophotography Gallery v prestížnom britskom časopise BBC Sky and Night.

Fotografie zo Slovenska má NASA v obľube

NASA zvolila za fotografiu dňa snímky českého fotografa Petra Horálka aj v uplynulých mesiacoch, keď v júli vybrala snímku zachytávajúcu taktiež kométu Neowise a neskôr v auguste bol záberom dňa roj Perzeidov z roku 2018, ktorého vytvorenie zabralo celkovo až 450 hodín. Ďalšie detaily sa dozvieš v tomto článku.

Ďalšie zaujímavé články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú