Sonda Americkej vesmírnej spoločnosti NASA aktuálne drží rekord v najvzdialenejších zachytených záberoch vesmíru od našej Zeme. Prekonala tak doterajšieho rekordéra sondu Voyager 1.

New Horizons najskôr prekonal rekord zachytením „Wishing Well“ alebo aj Studnici prianí, ktorá je od zeme vzdialená 6,09 miliárd kilometrov. Sonda už týmto počinom prekonala 27-ročný rekord, ktorý doteraz držal Voyager 1 so svojou preslávenou fotografiou „Pale Blue Dot“. Legendárnu snímku zachytili vo vzdialenosti 6,04 miliárd kilometrov od Zeme.

Zobraziť celú galériu (2)
Wishing Well alebo aj Studnici prianí (NASA)

Avšak New Horizons svoj nový rekord znova prekonal, a to už o dve hodiny neskôr. Sonda zachytila ešte vzdialenejšie objekty v Kuiperovom páse. Nová fotografia zachytená v najväčšej vzdialenosti od Zeme bola zhotovená 5. decembra minulého roku, no rozhodne nie je posledná.

Zobraziť celú galériu (2)
Objekty v Kuiperovom páse zachytené sondou New Horizons (NASA/JHUAPL/SwRI)
Sonda putuje až na okraj slnečnej sústavy

Primárnym cieľom sondy New Horizons je teraz dostať sa až na okraj našej slnečnej sústavy. Preto je dosť pravdepodobné, že v priebehu niekoľkých mesiacov tento svoj rekord znova prekoná. Teleso, ku ktorému sonda smeruje, sa nachádza v Kuiperovom páse a je známe pod označením 2014 MU69. Sonda by sem mala doraziť 1. januára 2019, kedy ju vedci znova prebudia a my pevne dúfame, že nám opäť prinesú nové fascinujúce zábery vzdialeného vesmíru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú