Už o pár dní nás opäť čaká každoročné vesmírne divadlo, pri ktorom sa na nočnej oblohe objaví známy meteorický roj. NASA upozornila na pozorovanie Perzeidov aj novou fotografiou dňa, ktorá pochádza zo Slovenska. Vytvoril ju známy astronóm Petr Horálek.

Po kométe Neowise budú v auguste nasledovať ďalšie zaujímavé vesmírne pozorovania, na ktoré upozornila aj vesmírna agentúra NASA a astronómovia. Nočnú oblohu čoskoro zahalí meteorický roj Perzeidy, ktorý bude vo svojom maxime už v najbližších dňoch.

Najlepší čas na pozorovanie tohto roja bude na prelome 11. a 12. augusta od polnoci do 4. hodiny ráno, kedy bude možné vidieť až 50 meteoroidov za hodinu. Potom však bude aktivita roja rýchlo klesať. Túto vesmírnu udalosť si NASA pripomenula novou fotografiou dňa pod názvom Perzeidy z Perzea.

Fotografia dňa v NASA pochádza opäť zo Slovenska

Jedinečnú snímky padajúcich Perzeidov vytvoril ešte v roku 2018 český astronóm a fotograf Petr Horálek v Parku tmavej oblohy Poloniny. Ide o 10. fotografiu zo Slovenska, ktorú NASA vybrala za záber dňa. Fotografiu mohli naši čitatelia vidieť už v predošlom článku, v ktorom sme sa detailne venovali tomuto meteorickému roju a ďalším vesmírnym pozorovaniam pre tento mesiac.

Český astronóm vytvoril túto fotografiu počas maxima roja Perzeidy v auguste 2018. Snímka zachytáva meteoroidy vylietajú zo súhvezdia Perzea a zobrazuje až 407 meteorov, ktoré prelietali od súmraku do úsvitu.

Najjasnejší meteoroid bol v maxime pred 2 rokmi tak jasný ako Mesiac počas splnu, informoval vo svojej správe Petr Horálek. Ten na tejto úchvatnej fotografii pracoval stovky hodín a trvalo to takmer 2 roky. Najviac času zabrala registrácia meteoridov do mozaiky. Pri spracovaní astronóm vkladal každý z nich manuálne, pričom sa museli zachovať rovnaké farby a jas.

Za unikátnou fotografiou stoja stovky hodín práce

Fotografovanie oblohy počas maxima Perzeidov trvalo celkovo až 51 hodín. Samotná kalibrácia farieb a jasu pri úprave zabrala 22 hodín práce a vloženie jedného mereoridu do mozaiky trvalo až 50 minút. Finálny postprocessing si potom vypýtal podľa dostupných informácií, ktoré zverejnil Petr Horálek, ďalších zhruba 35 hodín. Vo výsledku trvalo až 450 hodín, pokým bola snímka hotová.

Spracovanie fotografie do finálnej podoby bol teda extrémne náročný proces, ktorý si vyžiadal veľa času a najmä spracovanie veľkého množstva dát a úprav. Fotografia sa pritom skladá zo 7 samostatných obrázkov. Snímky neboli vytvorené počas jediného večera. Ich zachytenie prebiehalo od 6. do 14. augusta 2018 a pre fotografovanie boli využité 2 kamery s 12 mm ohniskom. Výsledok však hovorí sám za seba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú