V týchto dňoch môžeš na oblohe sledovať nesmierne zriedkavú udalosť. V noci vidno aj voľným okom kométu Neowise, ktorá predstavuje skvelú príležitosť na zhotovenie zaujímavých astrofotografií. Dve z nich vyhotovené českými fotografmi boli dokonca vybraté ako astronomická fotka dňa agentúry NASA, upozornil portál iDnes.cz.

Kométa Neowise je najjasnejšou kométou za posledných 13 rokov a už niekoľko dní je stredobodom záujmu rôznych amatérskych, ale aj profesionálnych fotografov. NASA každý deň vyberá jednu astronomickú fotografiu, ktorá je zverejnená na jej webe, pričom sa jedná o veľmi prestížne ocenenie.

S fotografiou kométy sa podarilo získať titul astronomickej fotky dňa až dvom českým fotografom. Prvý záber má na konte český matematik a vedúci odboru počítačovej grafiky a geometrie na technickej univerzite v Brne, Miloslav Druckmuller. Celkovo to je už jeho desiata fotografia, ktorá získala toto prestížne ocenenie.

Jeho fotografia bola vybraná za fotku dňa 11. júla a Milosval ju zhotovil iba deň pred tým z Brna. Druhá fotografia patrí Petrovi Horalekovi, známemu astronómovi a fotografovi. Jeho záber si NASA vybrala 16. júna – na fotografii je vidieť kométu Neowise s dvojicou „chvostov“.

Ten výraznejší so žltým nádychom je vidieť aj voľným okom. Na Horalekovej fotografii je však vidieť ešte jeden modrej farby, ktorý vytvára reakcia ionizovaného plynu a slnečného vetra. Vďaka tomu, že vychádzajúce Slnko sa nachádzalo priamo pod kométou, mieri modrý chvost kolmo nahor. Fotografia vytvorili blízko Suchého Vrchu v Českej republike.

V týchto dňoch sú stále podmienky na sledovanie kométy veľmi dobr a 23. júla bude najbližšie k Zemi, pričom ďalšie dni sa už začne pomaly vzdaľovať. Kedyy a kde ju môžeš na oblohe sledovať sme popísali už v detailnom článku.

Ak si ju teda zatiaľ nevidel na vlastné oči, pár dní ešte budeš mať príležitosť. Poprípade môžeš vytvoriť aj jej fotografiu ako niekoľko šikovných Slovákov, ktorí sa o svoje zábery podelili prostredníctvom sociálnych sietí. Nižšie si vychutnaj zaujímavé pohľady na kométu Neowise „ich očami“.

View this post on Instagram

Posolstvo. #neowise #comet #sky

A post shared by Jakub Klohna 🌱 (@artharos) on

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP