Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Napriek tomu, že Boeing so svojim modulom Starliner zatiaľ významný úspech neoslávil, spoločnosť oznámila spoluprácu s fínskym startupom Varjo, ktorý sa špecializuje na virtuálnu realitu. Práve v nej budú trénovať astronauti, ktorí v Starlineri poletia. Na tému upozornil portál Futurism odvolávajúc sa na správu zo Space.com.

Historický štart rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon je aj po takmer 2 týždňoch stále horúcou témou, pričom veľkú pozornosť si pritiahol aj samotný kokpit modulu s dotykovými obrazovkami, ktorý SpaceX navrhol s veľkou dávkou elegancie.

Konkurenčný Boeing, ktorý má taktiež kontrakt na dopravu astronautov na ISS s NASA, však zatiaľ veľké úspechy po decembrovom skazenom štarte s modulom Starliner nečakali.

Spoločnosť však najnovšie oznámila spoluprácu s fínskym startupom Varjo, ktorý sa špecializuje na virtuálnu realitu s cieľom umožniť astronautom trénovať v čo najrealistickejších podmienkach. Zariadenia Varjo VR-2 umožnia astronautom simulovať každý aspekt misie Starliner na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Vďaka tejto novinke sme tak dostali znova pohľad aj do vnútra kokpitu Starlineru, ktorého rozhranie len potvrdzuje iný prístup a návrhy Boeingu oproti konkurenčnému SpaceX.

Zorné pole astronauta tak budú z väčšej časti vypĺňať „klasické“ panely meradiel, prepínačov a monitorov a prítomný je aj joystick na zjednodušenie ovládania. To skôr než kokpit modulu Crew Dragon pripomína kokpit komerčného lietadla.

Prečítaj si tiež
Rozhovor: Rusi môžu stratiť kontrakty v prospech SpaceX a let na Mesiac je hlavne politická hra, hovorí astronóm

V prípade SpaceX nešlo len o jednoduchosť, ale počas historického štartu interagovali astronauti Bob Behnken a Doug Hurley s jediným radom troch dotykových obrazoviek iba minimálne. Manuálne ovládanie prevzali čiastočne počas testu len dvakrát.

Výrazné rozdiely medzi spoločnosťami sú napríklad aj v oblasti skafandrov. Elegantné čiernobiele obleky Muskovej firmy vystriedajú skafandre s modrou, oficiálnou farbou Boeingu.

Celkový vzhľad sa tiež neradí medzi tie najkrajšie, pričom na ich „topánkach“ je viditeľná aj značka Reebok, ktorá pomáhala pri vývoji.

Prvý štart modulu Starliner s posádkou zatiaľ stále odhaduje na apríl 2021, avšak tento dátum sa môže posunúť. Modul Starliner vyslali po prvý raz do vesmíru pred Vianocami, no krátko po štarte sa objavili zásadne problémy. Softvérová chyba spôsobila, že sa stroj vychýlil z plánovanej trasy.

To viedlo k zrušeniu plánovaného pripojenia kapsuly k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a jej predčasnému návratu na Zem. Druhý testovací let bez posádky by mala spoločnosť podľa dostupných informácií zopakovať na jeseň tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú