Týmto štartom sa začala písať nová éra letov do vesmíru, pri ktorých sa môže NASA aj v budúcnosti spoľahnúť na privátne firmy. Prvenstvo v tomto smere si však získal práve SpaceX. Astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley momentálne pokračujú v ceste k ISS a ukázali aj interiér modulu Crew Dragon. Na jeho ovládanie majú len dotykové obrazovky. Téme sa venoval aj portál The Verge.

Včerajšia misia Demo-2 sa zapísala do histórie vesmírnych letov ako prvý počin, pri ktorom sa podarilo vrátiť lety do vesmíru späť na americkú pôdu a zároveň ako prvá vesmírna misia s posádkou na palube pod záštitou súkromnej spoločnosti. „Vesmírne preteky“ o prvý takýto let vyhral práve SpaceX so svojou raketou Falcon 9 a modulom Crew Dragon, ktorý astronauti pomenovali ako Endeavour a detailne ho ukázali na novom videu.

Štart rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon pre ľudskú posádku. Zdroj: Flickr/NASA HQ PHOTO

Falcon 9 s modulom pre ľudskú posádku vyštartoval zo štartovacej rampy na pobreží Floridy včera presne o 21:22 nášho času. Celý priebeh tejto udalosti sme sledovali aj v našom živom komentári, v ktorom nájdeš ďalšie detaily z tohto významného letu. Len niekoľko minút po vzlietnutí došlo k odpojeniu 1. aj 2. stupňa rakety a Crew Dragon ostal na ďalšiu cestu k ISS celkom sám.

Astronauti ukázali detaily modulu Crew Dragon priamo vo vesmíre

Pripojenie modulu k ISS by malo nastať už dnes o 16:20 nášho času. Do tej doby majú astronauti pred sebou ešte niekoľkohodinovú cestu, počas ktorej mohli vyzliecť špeciálne obleky, no zároveň sa s ľuďmi na Zemi podelili o zážitok z letu v beztiažovom stave a ukázali detaily kapsuly. V nej príliš veľa miesta nemajú, no SpaceX navrhol interiér tak, aby sa v ňom bolo možné pohodlne pohybovať. Usadení v sedadlách majú pritom Bob a Doug pred sebou len 3 veľké dotykové obrazovky, ktoré slúžia na riadenie a ovládanie funkcií modulu.

Pod nimi majú k dispozícii ešte náhradné tlačidlá pre každý prípad. Pri manuálnom ovládaní modulu tak posádka využíva dotykové displeje, pričom sa jedná o vôbec prvý modul, ktorý pre ovládanie stavil na takúto techniku.

Astronauti otestovali programy a riadenie počas sobotňajšieho letu pri ostrej skúške, aby sa uistili, že všetko funguje správne. Hoci zaznamenali blikanie pri teste termálnych kamier, SpaceX ich ubezpečil, že ide o normálny jav, keďže kamery ešte v tom čase nedosiahli tepelnú rovnováhu.

Manévre sú z veľkej časti autonómne

Obrovskou výhodou pre astronautov v module Crew Dragon je, že väčšina manévrov sa vykonáva autonómne a bez nutnosti ich zásahu. V prípade potreby je však dostupné aj spomínané manuálne ovládanie. Vidieť však posádku ovládať túto kapsulu len pomocou dotykových obrazoviek môže mnohým pripomínať scény z futuristických sci-fi filmov. Tentokrát je to však už realita.

SpaceX/YouTube

Navyše, pokiaľ by si chcel niekto vyskúšať, ako prebieha také dokovanie k ISS, SpaceX pred pár týždňami sprístupnil aj unikátny simulátor, ktorý obsahuje skutočné prostredie a funkcie, aké majú pred sebou na dotykových obrazovkách aj astronauti v Crew Dragon.

V Crew Dragon letí aj hračka dinosaura

Čerešničkou na torte bola pre posádku možnosť zobrať so sebou do vesmíru aj plyšovú hračku dinosaura, ktorá bola vybraná spomedzi hračiek ich synov. Pri vesmírnych letoch je totiž tradíciou, že spolu s astronautmi letí v kabíne aj nejaká hračka.

NASA/YouTube

Jej význam spočíva aj v tom, že sa začne vznášať v nulovej gravitácii, čím posádke indikuje, že sa nachádza v tomto beztiažovom stave. Elon Musk označil jednu z takýchto hračiek ešte v marci minulého roka za „super high tech“ indikátor nulovej gravitácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom