NASA ukazuje novú mapu všetkých doteraz objavených planét mimo našej slnečnej sústavy, ktorá je vo forme videa prechádzajúceho históriou ich objavení, píše Futurism.

NASA ukázala prepracovanú mapu zobrazujúcu všetky doteraz objavené planéty mimo našej slnečnej sústavy, inak povedané exoplanéty. Mapa, ktorá zobrazuje viac než 4000 objavených exoplanét, je vo forme videa ukazujúceho históriu ich objavov od roku 1991.

Úplné dôkazy o existencii planét mimo našej slnečnej sústavy ktoré obiehajú inú hviezdu ako Slnko sme nemali až do roku 1992. Odvtedy ich bolo objavených viac než 4000, čomu výrazne dopomohol vesmírny teleskop Kepler, ale po konci jeho misie aj Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), ktorý za svoj prvý rok vo vesmíre objavil vyše 700 nových exoplanét, píše CNET. Vo videu však pozorne sleduj ich počet, ktorý sa po roku 2009 (štart teleskopu Kepler), začne zvyšovať oveľa rýchlejšie.

 

Koncom tohto roka by mal do vesmíru vyštartovať aj európsky CHEOPS, ktorého misia je hlavne študovať tvorbu exoplanét. Štart ďalšieho vesmírneho teleskopu od NASA s názvom James Webb je však očakávaný až v roku 2021. Obidva by mali na exoplanétach skúmať aj existenciu podmienok vhodných pre život.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom