Predstava ľudskej posádky letiacej na Mars v rakete poháňanej jadrovým reaktorom sa môže zdať ako sci-fi, no v skutočnosti je bližšie k realite, než by sme si mysleli. NASA v spolupráci s firmou General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) nedávno dosiahla významný pokrok v oblasti jadrového termálneho pohonu.

Tento revolučný systém by mohol skrátiť cestu na Mars a otvoriť nové možnosti pre hlboký vesmírny prieskum. Kľúčovým prvkom pohonu je špeciálne jadrové palivo, ktoré musí odolať extrémnym podmienkam vesmírneho letu. Na tému upozornil portál Space.

Extrémne testy jadrového paliva

Vedci z General Atomics podrobili nové palivo sérii testov v Marshallovom vesmírnom stredisku NASA v Alabame. V rámci skúšok bolo palivo vystavené šiestim tepelným cyklom, pri ktorých sa jeho teplota prudko zvýšila až na viac ako 2 300 °C. Cieľom bolo overiť, či palivo vydrží extrémne teplotné podmienky a horúci vodíkový plyn, s ktorým bude priamo v kontakte počas prevádzky jadrového reaktora vo vesmíre.

NASA/DARPA

Podľa prezidenta General Atomics Scotta Forneyho testy preukázali, že palivo dokáže prežiť tieto podmienky a posúva nás bližšie k bezpečnému a spoľahlivému jadrovému pohonu. Výsledky zároveň naznačujú, že tento typ paliva by mohol umožniť vesmírnym lodiam pracovať s dvojnásobnou až trojnásobnou efektivitou v porovnaní so súčasnými chemickými motormi.

Cesta k rýchlejším a bezpečnejším misiám

Najväčšou výhodou jadrového pohonu je jeho schopnosť dramaticky skrátiť čas potrebný na prelet k Marsu. Súčasné chemické rakety potrebujú na takúto cestu približne sedem mesiacov, no s jadrovým termálnym pohonom by sa táto doba mohla výrazne skrátiť. Kratšie lety znamenajú menšie vystavenie astronautov kozmickému žiareniu a zníženie potreby zásob.

NASA

NASA a Agentúra pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA) plánujú už v roku 2027 otestovať jadrový termálny raketový motor na obežnej dráhe. Tento projekt by mohol zásadne ovplyvniť budúcnosť vesmírnych misií nielen na Mars, ale aj do hlbokého vesmíru. Ak sa jadrový pohon osvedčí, ľudstvo sa môže ocitnúť na prahu novej éry vesmírneho cestovania.

Rusko vyvíja pohon, ktorý ich má dostať k Marsu za 30 dní

Jednou z hlavných výhod technológie, ktorú vyvíjajú Rusi, je skutočnosť, že plazma v motore nemusí byť extrémne zahrievaná, čím sa znižuje riziko poškodenia jeho komponentov. Navyše, takmer všetka elektrická energia sa premieňa na pohyb, čím sa zvyšuje celková efektivita.

Výpočty naznačujú, že motor dosiahne ťah približne 6 newtonov, čo je najvyššia hodnota medzi podobnými projektmi v oblasti elektrického pohonu. To znamená, že umožní plynulé zrýchľovanie a spomaľovanie počas medziplanetárnych letov. O podrobnostiach sme informovali v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP