Jupiter, najväčšia planéta našej hviezdnej sústavy, opäť prekvapuje. Vedcom sa konečne podarilo zmerať stratosférické vetry, ktoré sa meraniam doteraz vyhýbali. Vďačia za to kométe Shoemaker-Levy 9, ktorá sa zrazila s Jupiterom v roku 1994, informuje SwRI.
Pozostatky kométy zvýraznili pohyby v stratosfére
Jupiter je ikonický svojim povrchom, ktorý je lemovaný množstvom pásov a vírov rôznych odtieňov. Vedci ich využívajú na meranie rýchlosti vetra v dolných vrstvách atmosféry. Využitie rovnakej metódy v meraniach stratosféry je však problematické, pretože v tejto vrstve sa nenachádzajú žiadne mračná.
Dopad kométy Shoemaker-Levy 9 však vyprodukoval nové molekuly, najmä kyanovodík, ktoré sa v stratosfére dodnes pohybujú spolu s vetrom. Tím astronómov, vedený Laboratóriom astrofyziky v Bordeaux vo Francúzsku, tento jav využil a pomocou rádioteleskopu ALMA (Atacama Large Milimeter Array) úspešne zmeral pohyb stratosférických prúdov.
Ich rýchlosť podľa astronómov dosahuje až 1 450 km/h a majú obrovské rozmery, kvôli čomu tento jav nazvali „unikátnou meteorologickou beštiou“, píše ESO.

NEPREHLIADNI
SLS je problém, sonda poletí k Jupiteru na súkromnej rakete v roku 2024. V hre je aj Falcon Heavy
Stratosférické prúdy tak značne prevyšujú najvyššie rýchlosti vetra v nižších vrstvách atmosféry, ktoré dosahujú 620 km/h. Ako sa vyjadril jeden z autorov štúdie, Bilal Benhami, tieto stratosférické prúdy sa môžu chovať ako obrovské víry s priemerom štvornásobne väčším, než je priemer Zeme.
Výsledok vedcov prekvapil a vyvrátil predpoklady predošlých štúdií
Astronómovia v pôvodných štúdiách predpokladali, že tak silné stratosférické prúdy v okolí pólov planéty môžu existovať len vo veľmi vysokých vrstvách, stovky kilometrov nad tými, ktorými sa zaoberá štúdia francúzskych vedcov, píše Sciencealert.
Potrebné znalosti pre interpretáciu týchto meraní poskytol tím vedcov zo SwRI (Southwest Research Institute), ktorí využívajú sondu Juno pre pozorovanie polárnej žiary Jupitera.

Práve sonda Juno len nedávno priniesla ohľadom polárnej žiary úplne nové informácie. Vedci vďaka jej meraniam objavili takzvané „ranné búrky“, ktoré tvoria silnú žiaru emitujúcu do vesmíru stovky či až tisícky gigawattov vo forme ultrafialového žiarenia. Póly Jupitera tak odhalili množstvo informácií aj ohľadom Zeme, keďže magnetosféry oboch planét sú veľmi podobné.
Pozorovanie pólov a rovníka Jupitera vykonané rádioteleskopom ALMA trvalo menej než 30 minút a využili pri tom 42 zo 66 antén. Thomas Greathouse, vedec SwRI sa vyjadril, že vysoká úroveň detailu, ktorú dokázali zachytiť v tak krátkom časovom intervale, demonštruje schopnosti rádioteleskopu ALMA v Čile. Vidieť na vlastné oči prvé priame meranie týchto veterných prúdov je pre neho ohromujúce.
Výsledky najnovších pozorovaní otvárajú dvere štúdii polárnych oblastí Jupitera, čo bolo ešte pred niekoľkými mesiacmi nečakané, tvrdia vedci. ESO (European Southern Observatory) tiež chystá teleskop ELT (Extremely Large Telescope), ktorý má pozorovať Jupiter, tentoraz však so schopnosťou detailne pozorovať jeho polárnu žiaru, čím prinesie ešte väčšie množstvo informácií.

NEPREHLIADNI
Doteraz boli skryté. Vo vesmíre sme prvýkrát našli jedinečné molekuly
Podobné pozorovania prinášajú dôležité poznatky nielen o samotných planétach, ale tiež o našej Slnečnej sústave a o jej minulosti. Množstvo informácií z výskumu iných planét vieme aplikovať aj pri výskume Zeme. Napríklad pri pozorovaní seizmickej aktivity Marsu, ktorý je s výnimkou samotnej Zeme jednou z najlepšie preskúmaných planét a v mnohom sa podobajú.
Teraz čítajú

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?
Články, ktoré hýbu svetom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
