Na portáloch s pracovnými ponukami nájdeme mnoho bežných, ale aj bizarných pozícií. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nás prekvapila touto pozíciou. 

Volá sa „pracovník ochrany planét“ a na prvé počutie znie skutočne veľmi zaujímavo. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť akéhosi superhrdinu v úžasnom výstroji so supergalaktickou zbraňou, ktorý chráni planétu pred inváziou mimozemšťanov. Áno, znie to síce skvelo, ale reálna náplň práce je trochu iná.

Je veľmi dôležitá a hojne platená

nasa
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Cesta ľudí na Mars sa poriadne skomplikovala. Tieto testy odhaľujú, aký nebezpečný by bol život

Pracovná pozícia vznikla v roku 1967 po podpísaní Kozmickej zmluvy. Jej náplňou je teda zamedzovanie kontaminácie planét, mesiacov a iných objektov vo vesmíre a čo je najdôležitejšie — zabránenie akýmkoľvek nežiaducim mimozemským mikróbom dostať sa na Zem. Táto pozícia je nesmierne dôležitá najmä z toho dôvodu, že podľa zmluvy musí mať každá schválená vesmírna misia šancu na kontamináciu mimozemského sveta menšiu ako 1:10 000. Zamestnanec tejto pozície musí byť aj veľmi dobre platený. Ročný plat sa môže vyšplhať až na 187 tisíc dolárov, čo vychádza na 15 853 dolárov (13 382 €) na mesiac. Jedná sa o prácu na plný úväzok, pričom pozíciu ponúka ako NASA, tak aj európska vesmírna agentúra ESA.

Nedostane ju len tak hocikto

nasa
zdroj fotografie: Pixabay

Avšak na túto pozíciu sú veľmi vysoké nároky a nedostane ju len tak hocikto. V prvom rade je potrebné byť občanom Spojených štátov a vlastniť vysokoškolský diplom z vedy, techniky alebo matematiky. Poprípade postačí aj kombinácia vysokoškolského diplomu a pracovných skúseností. Myslí sa tým napríklad najmenej jeden rok pôsobenia ako vyšší štátny zamestnanec, znalosť v oblasti technického inžinierstva alebo rozsiahla znalosť ochrany planét.

Veľa cestovania

nasa
zdroj fotografie: Pixabay

Cestovanie je v tejto pracovnej pozícii priam nevyhnutnosťou. Uchádzač bude musieť navštevovať vesmírne stanice a analyzovať vybavenie, ktoré bude použité v budúcich misiách, ako napríklad na misii na Mars v roku 2020 či misii na mesiac Europa. Ak však predsa len tieto požiadavky spĺňaš a máš záujem o túto prácu, môžeš sa prihlásiť do 14. augusta.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP