Takáto spolupráca sa nám páči. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Európska vesmírna agentúra (ESA) oficiálne oznámili, že plánujú spoločnú misiu. 

Nedávne objavy vo vesmíre zvýšili šancu na nájdenie mimozemského života na exoplanétach a mesiacoch. Avšak, zariadiť misiu a pristátie na takýchto miestach nie je vôbec jednoduché a vyžaduje aj množstvo peňazí. NASA a ESA preto prišli s praktickým riešením, ktorým je spojenie síl a zdrojov týchto vesmírnych agentúr pre jednoduchšie preskúmanie mimozemského života. Kde ale takýto život treba hľadať?

Kľúčom je oceán

Najprv si treba uvedomiť, ako vznikol život na Zemi. Predpokladá sa, že všetko to začalo v našich oceánoch a preto je jedným z najlepších kandidátov na nájdenie mimozemského života Európa, jeden z mesiacov planéty Jupiter. Predpokladá sa, že hladký povrch tohto mesiaca tvorí ľad, pod ktorým sa môže skrývať poriadne hlboký oceán – desaťkrát hlbší ako akýkoľvek oceán na Zemi.

mimozemský život
zdroj fotografie: Screenshot / NASA Jet Propulsion Laboratory / YouTube

Nenechaj si ujsť
Veľkolepé plány NASA sa zadrhávajú. Ľudia na Mars nepoletia
Najdlhšiu časť misie zaberie cesta na Jupiter

Návrh nazvaný Spoločná misia Európa bol predstavený na výročnej schôdzi Európskej únie pre geovedy. Misia by sa mala začať v polovici roka 2020 a má trvať 6 a pol roka. Prvých päť rokov však bude trvať iba samotná cesta na Jupiter a zvyšok už bude využitý na skúmanie Európy. Po dosiahnutí obežnej dráhy Európy je v pláne vypustiť sondu, ktorá má 35 dní skúmať povrch skenovaním vzoriek materiálu. Medzitým by kozmická loď tri mesiace vykonávala rôzne merania, aby odhalila základnú štruktúru Európy so zameraním na zloženie oceánu.

mimozemský život
zdroj fotografie: Screenshot / NASA Jet Propulsion Laboratory / YouTube

Perfektná spolupráca

Aj keď NASA i ESA majú svoje vlastné plány na preskúmanie Európy a iných mesiacov s existenciou ľadu a vody, spojenie síl týchto agentúr je rozhodne veľmi vítaným krokom a môže priniesť výhody pre obe strany. Podpovrchový oceán Európy je podľa mnohých vedcov najvhodnejším miestom v slnečnej sústave, na ktorom sa predpokladá existencia života. Môže za to aj fakt, že oceán je chránený ľadovou kôrou pred smrtiacou radiáciou Jupitera. Avšak, život v oceáne by sa musel zaobísť bez slnečného svetla a musel by odolávať silnému tlaku. Ako táto misia dopadne, sa dozvieme až o niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú