Zatiaľ čo vesmírne agentúry NASA a SpaceX sa pretekajú o prvé pristátie ľudí na Marse, vedci skúmajú, či by na ňom život vôbec bol možný. A ich práca sa rozhodne vypláca, pretože zistenie je viac než zaujímavé.

Výskumníci majú ťažké srdce najmä na perchloráty

Výskumníci zo Spojeného kráľovstva skúmali správanie chemických zlúčenín nazývaných perchloráty, ktoré sa nachádzajú na povrchu červenej planéty. Keď napodobnili podmienky Marsu a vystavili chemikálie UV žiareniu, tak zistili, že môžu zabíjať baktérie, ktoré bežne obsahujú aj kozmické lode. Budúce prieskumy Marsu robotmi alebo ľuďmi teda čelia riziku kontaminácie. Výskum ešte ukázal, že účinok perchlorátov môže byť kombinovaný s ďalšími dvomi typmi chemikálií, a to konkrétne s oxidmi železa a peroxidom vodíka. Keď experimentovali s prítomnosťou všetkých troch, úmrtie bakteriálnych buniek sa až 10-násobne zvýšilo v porovnaní so samotnými perchlorátmi.

SpaceX
zdroj fotografie: Screenshot/SpaceX/YouTube

Nenechaj si ujsť
Veľkolepé plány NASA sa zadrhávajú. Ľudia na Mars nepoletia
Testy baktérií

Vedci podrobili testom aj potenciálnu reaktivitu perchlorátov a ich účinok na baktériu Bacillus subtilis. Taká sa nachádza na kozmických lodiach, ale napríklad aj v pôde či kameňoch. Experimenty ukázali, že ak bol chloristan horečnatý vystavený UV žiareniu podobnému na Marse, zabíjanie baktérií bolo omnoho účinnejšie v porovnaní so samotným UV žiarením.

mars
zdroj fotografie: Pixabay

Škodlivé prostredie

Problém spočíva v tom, že koncentrácia perchlorátu podobného na Marse by baktérie Bacillus subtilis rýchlo zabila. Aj keď o toxických účinkoch povrchu Marsu sa špekulovalo už dávnejšie, najnovšia štúdia odhaľuje, že podmienky pre živé bunky na červenej planéte sú naozaj škodlivé. Je to najmä dôsledok toxickej zmesi oxidantov, oxidov železa, perchlorátov a UV energie.

„Naše objavy majú vážne dôsledky pre možnú kontamináciu Marsu s baktériami a inými materiálmi z vesmírnych misií. Malo by sa to zohľadniť pri navrhovaní ďalších misií na Mars.“ – povedal Jennifer Wadsworth z Centra pre astrobiológiu a z Fakulty fyziky a astronómie zo Spojeného kráľovstva.

NASA nedávno prišla so znepokojivým oznámením o odložení misie na Mars z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Väčšiu šancu má teda momentálne Elon Musk, ktorý má o pristátie na planéte veľký záujem. Avšak s podmienkami pri život to vôbec nebude jednoduché.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom