Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia objavili nový asteroid, ktorého trajektória má nepríjemne vysokú šancu v blízkej budúcnosti ohroziť Zem, informuje portál LiveScience. Predpovede zatiaľ nedokážu vylúčiť zrážku tohto asteroidu so Zemou a dosahuje dostatočnú veľkosť na to, aby spôsobil vážnu katastrofu, pričom podobnú už ľudstvo v minulosti zažilo.

Veľkosť môže prekvapiť

Asteroid 2023 DW objavila Európska vesmírna agentúra 26. februára a momentálne sa nachádza približne 18 miliónov kilometrov od Zeme, píše Independent. Jeho trajektória má križovať polohu Zeme na Valentína roku 2046 a astronómovia vypočítali, že je šanca na zrážku 1 ku 607, čo je vzhľadom na jeho veľkosť relatívne vysoké číslo.

Postupom času bude možné trajektóriu predpovedať s oveľa vyššou presnosťou a upraviť tak aj šancu na zrážku so Zemou, ktorá môže narastať ale aj klesať. Predpovedať trajektóriu takýchto objektov je náročné a má na ňu vplyv príliš veľa premenných. Odchýlka o veľkosti niekoľkých metrov v nasledujúcom týždni môže znamenať aj tisíce kilometrov o niekoľko rokov.

Momentálne astronómovia na základe pozorovaní predpokladajú, že tento asteroid dosahuje v priemere 50 metrov a je tak porovnateľný s objektom, ktorý spôsobil začiatkom 20. storočia známu Tunguskú udalosť. Asteroid vtedy spôsobil zrovnanie so zemou až vyše 2 000 km2 lesa a potenciálne pripravil o život aj niekoľkých ľudí, čo však po vyše 100 rokoch nie je možné potvrdiť.

Čoraz lepšia detekcia

Najdôležitejšou časťou planetárnej obrany nie je len schopnosť asteroidy odkloniť, ale predovšetkým ich včas objaviť a následne sledovať. Aj v tomto smere sa darí astronómom robiť zásadné pokroky, čo dokazuje aj nedávna detekcia asteroidu len tesne pred tým, než zasiahol Zem. Mal pritom veľkosť len asi jedného metra.

Sleduje ho aj NASA

Ako ďalej píše The Guardian, tento asteroid sleduje aj NASA a tvrdí, že hrozba nie je nijak výnimočná a nevyžaduje vážnejšiu pozornosť verejnosti. Ak sa ale situácia vyvinie v náš neprospech a neskôr sa ukáže, že je šanca na zrážku predsa len o niečo vyššia, nie je nutné sa obávať. Ľudstvo má jedno dôležité eso v rukáve.

NASA

Ako totiž NASA nedávno dokázala, Zem je možné pred asteroidmi ochrániť a to pomerne rýchlo. V rámci misie DART sa jej totiž podarilo zmeniť obežnú dráhu asteroidu a to oveľa úspešnejšie, než pôvodne vedci predpokladali. V prípade núdze je tak možné vykonať tento istý proces naostro a blížiacu sa hrozbu zvrátiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú