Len šiestykrát v známej histórii ľudstva sa astronómom podarilo zahliadnuť asteroid tesne predtým, ako zasiahol Zem. Objav sa podarilo uskutočniť vďaka prieskumu Catalina Sky Survey ešte 19. novembra 2022. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Tesne pred vstupom do atmosféry

Ako upresňuje ESA na svojom webe, hoci je asteroid 2022 WJ1 jedným z mnohých asteroidov, ktoré zasiahli našu domovskú planétu, je iba šiestym, ktorý sme videli prichádzať a zároveň druhým v tomto roku, pri ktorom sme vedeli presne vypočítať, kam dopadne.

Western Meteor Group

2022 WJ1 bola zhruba jeden meter veľká vesmírna skala, ktorá nespôsobila na Zemi žiadnu škodu a zhorela vysoko na oblohe nad Torontom.

Detekcia, skoré varovanie, ale aj výpočet miesta dopadu tohto asteroidu dobre ilustruje, ako sa naše techniky a metódy monitorovania asteroidov neustále zlepšujú. Pri planetárnej obrane, v prípade kolízie našej planéty s veľkým asteroidom, je práve včasná detekcia jedna z najkritickejších požiadaviek na úspešne odklonenie alebo zničenie prichádzajúceho nebezpečenstva. Viac informácií o tejto problematike nájdeš v samostatnom článku.

Detekciu sa podarilo uskutočniť prostredníctvom siete teleskopov Catalina Sky Survey 19. novembra 2022 o 05:53 nášho času.

Celkovo boli vykonané 4 rôzne pozorovania 2022 WJ1, čo odborníkom stačilo na úplne zmapovanie dráhy tohto asteroidu. Následne ESA použila vlastný monitorovací softvér, ktorý im pomohol určiť, že šanca dopadu tohto asteroidu na Zem sa pohybuje na úrovni 20 %.

Keďže táto vesmírna hornina pred vstupom do atmosféry merala približne 1 meter, 2022 WJ1 predstavuje vôbec najmenší asteroid, ktorý sme detegovali pred vstupom do atmosféry. V nej sa potom zmenil na horiaci bolid, rozbil sa a dopadol na Zem v podobe miniatúrnych fragmentov. Väčšina úlomkov skončila v Ontárijskom jazere.

Predchádzajúcich 5 detekcií predstavujú asteroidy 2008 TC3 s priemerom 4 metre, 2014 AA s priemerom 3 metre, 2018 LA s priemerom 3 metre, 2019 MO s priemerom 6 metrov a 2022 EB5 s priemerom 2 metre. Posledný uvedený sa podarilo detegovať začiatkom tohto roka.

Takáto včasná detekcia asteroidov pre astronómov taktiež predstavuje vzácnu, ale za to ideálnu možnosť na pozorovanie toho, čo presne sa deje s vesmírnymi skalami po vstupe do atmosféry. Všetky poznatky o ich vstupe, rozbití, ale aj pohybe sú totiž nesmierne dôležité pre planetárnu obranu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP