Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovší rover Perseverance objavil na Marse záhadný objekt v tvare červa. Na ďalšej snímke sa nenahádzal, NASA má však vysvetlenie nielen pre jeho zmiznutie, ale aj pre jeho pôvod.

Za jeho prinesením na červenú planétu totiž stojí samotné ľudstvo a situácia sa neprestáva zhoršovať, informuje portál Phys.org.

Odpad z výskumu

Neznámy objekt na Marse, zachytený kamerou Hazcam na najnovším marťanskom roveri Perseverance, pripomína červov alebo uzol motúzov. Neznámy predmet sa objavil na snímkach len nedávno a ako sa ukázalo, veľmi rýchlo zmizol. Podľa NASA ale o žiadnu obrovskú záhadu nejde a vysvetlenie je, v skutočnosti, pomerne nudné.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž jedná len o obyčajný zvyšok komponentov, ktoré pomáhali s klesaním sondy marťanskou atmosférou pred viac ako jedným rokom. Konkrétne sa zrejme jedná o časť padákov, bez ktorých by rover na povrchu Marsu nedokázal pristáť. Ako ale dodáva Futurism, ani vedci si nie sú týmto objektom úplne istí.

„Diskutovali sme o tom, odkiaľ pochádza. Existujú však špekulácie, že sa jedná o kus lana z padákov alebo pristávacieho systému, ktorý pomohol roveru zosadnúť na povrch,“ vysvetľuje hovorca pre Laboratórium prúdového pohonu (JPL) a NASA.

Nachádzajú ich neustále

Ani z ďaleka sa však nejedná o prvý ľudský odpad, ktorý našli naše sondy na povrchu Marsu. Len nedávno totiž našiel rover Perseverance kusy krytu, ktorý pomohol sonde pri transporte k Marsu. Veľké trosky tohto typu nutne problémom nie sú, keďže na Marse žiadny pokročilý život nie je a ak ho tam raz nájdeme, takmer určite len vo forme mikróbov.

Práve tých sa však vedci obávajú, pretože existuje reálne riziko spojené s čistiacimi procesmi pri sondách, ktoré do vesmíru ľudstvo posiela. Vedcov už zmiatli nálezy na Marse viackrát a to aj kvôli falošným štúdiám, v rámci ktorých sa pseudo-vedci tvárili, že našli na povrchu červenej planéty život napríklad v podobe húb.

NASA/JPL-Caltech

Odpad na Marse našiel aj vrtuľník Ingenuity, ktorý len nedávno preletel nad vrchným krytom roveru, ktorý niesol napríklad aj jeho padáky. Kryt rovera, ktorý pod sebou niesol aj vrtuľník Ingenuity, narazil do povrchu rýchlosťou takmer 130 km/h a množstvo komponentov je napriek tomu v poriadku, pričom zdanlivo nedošlo ani k vážnejšiemu poškodeniu ochranného náteru či lán, ktoré držali doteraz najväčší padák na Marse s priemerom až 21,5 m.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú