Rover Perseverance našiel na Marse trosky, ktoré tam zanechalo ľudstvo počas prieskumu. Ľuďmi vytvorený odpad je tak možné nájsť už nielen na dne Mariánskej priekopy, ale tiež na cudzích vesmírnych telesách, informuje Independent.

Pravdepodobne je jeho

NASA o tomto objave informovala verejnosť prostredníctvom Twitteru a dodala, že sa podľa odborníkov jedná o tepelnú ochranu zo zostupového stupňa zariadenia, ktoré dostalo rover Perseverance aj s helikoptérou Ingenuity na povrch Marsu počas minulého roka. Po vypustení rovera toto zariadenie pomocou raketových motorov opustilo jeho okolie a narazilo, úmyselne, do povrchu Marsu.

Vedcom ale zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom sa dostal tento úlomok tepelnej ochrany tak ďaleko od miesta dopadu, ktoré je vzdialené približne 2 km. Jednou z možností je, že sa tam dostal práve po dopade, ktorý spôsobil explóziu a odvrhol trosky do okolia, píše Mashable. Či bol dostatočne silný na dosiahnutie vzdialenosti 2 km je však otázne a podľa iných mu jednoducho pomohol vietor.

Technicky vzato tak Perseverance našiel nepopierateľný dôkaz o pokročilej životnej forme, bohužiaľ však nie na Marse. Nejedná sa však o prvý podobný nález, keďže vrtuľník Ingenuity preletel v apríli tohto roka nad oveľa väčším vrakom, ktorý bol kedysi súčasťou sondy a slúžil ako kryt.

Je dobre zdokumentované

Ako dodáva Insider, pristátie rovera Perseverance je doteraz najlepšie zdokumentované pristátie na Marse. Kamerám sa podarilo zachytiť celý proces, od rozprestretia padákov až po dosadnutie na povrchu, čo poslúžilo nielen ako skvelé divadlo pre širokú verejnosť, ale zároveň ako dobrý zdroj dôležitých dát pre vedcov. Na základe nich môžu vyvinúť budúce sondy lepšie a celý proces zefektívniť.

Je odpad na Marse hrozbou?

Veľké trosky tohto typu nutne problémom nie sú, keďže na Marse žiadny pokročilý život nie je a ak ho tam raz nájdeme, takmer určite len vo forme mikróbov. Práve tých sa však vedci obávajú, pretože existuje reálne riziko spojené s čistiacimi procesmi pri sondách, ktoré do vesmíru ľudstvo posiela.

Niektoré mikróby mohli podľa nich prežiť čistiace procesy, dostať sa do kozmu, na cudzie vesmírne telesá a dokonca sa im prispôsobiť – podľa druhej štúdie sa totiž mikróby vo vesmíre veľmi rýchlo vyvíjajú a prispôsobujú okolitému prostrediu. Mars je navyše svojimi podmienkami jedným z najmiernejších telies, okrem Zeme, v Slnečnej sústave a niektoré druhy mikróbov môžu mať reálnu šancu na prežitie takejto cesty.

SpaceX/Youtube screenshot

Realitou však je, že sa Mars nakoniec takejto kontaminácii nevyhne. Ľudstvo ho chce kolonizovať už celé desaťročia a tentoraz má k tomu skutočne najbližšie vďaka množstvu projektov, či už z rúk vesmírnych agentúr ako je ESA alebo NASA alebo z dielne súkromných spoločností, ako napríklad SpaceX a ich kolonizačná raketa Starship. Ochrániť Mars pred kontamináciou biologickým materiálom zo Zeme je pri takomto projekte prakticky nemožné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP