Ľudstvo pokračuje v intenzívnom skúmaní okolitého vesmíru v nádeji, že nájde planétu pripomínajúcu Zem s potenciálne vhodnými podmienkami pre život. Ako ale informuje portál Universe Today, naše teleskopy budú musieť využiť novú ambicióznu technológiu. Planéty sú totiž pomerne malé a ich pozorovanie je v cudzej hviezdnej sústave nezvyčajne náročné.

Zatienime hviezdy

Vedcom sa začalo dariť nachádzať množstvo planét s povrchovými oceánmi, z ktorých niektoré sa môžu v budúcnosti ukázať ako obývateľné, prípadne sa na nich dokonca nájde mimozemský život, i keď len v primitívnej mikrobiálnej forme. Na čosi také však dnešné teleskopy nestačia, keďže majú problémy aj s podrobnejším rozoznávaním zloženia ich atmosfér.

Výzvou pri pozorovaní ďalekých planét však nie je len ich samotná vzdialenosť, ale tiež intenzívna žiara ich materskej hviezdy. Exoplanéty sú preto často pozorované počas prechodu medzi nami a takouto hviezdou, pričom za účelom výskumu atmosféry sa skúma najmä svetelný spektrum, ktoré sa k nám dostáva.

NASA/JPL

Podrobnejší výskum však vyžaduje oveľa presnejšie pozorovanie, ktoré musí byť navyše priame. Nové teleskopy preto môžu využiť tienidlo, ktoré je zatiaľ len v štádiu výskumu a konceptov. Avšak kým doterajšie tienidlá fungovali v podobe filtrov zabudovaných priamo v teleskope, nové zariadenia použijú externé tienidlo, ktoré umožní dosiahnuť oveľa vyššiu presnosť a tak aj kvalitu pozorovania.

Teleskop zo Starship

Odborníci sa už zaoberali aj premenením rakety Starship, ktorú vyvíja spoločnosť SpaceX, na veľký teleskop. Ako sa ukázalo v predbežnom výskume, takéto zariadenie by dosiahlo približne 10-násobok rozlíšenia Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Starship bude zrejme využitá aj na dopravu budúcich teleskopov, ktoré majú veľkosťou prekonať aj JWST.

Dvojité misie

Experti hľadajú spôsoby, ktoré im umožnia znížiť cenu vesmírnych teleskopov. Bohužiaľ takéto tienidlo celé zariadenie ešte väčšmi skomplikuje, keďže pôjde v zásade o dve jednotlivé telesá vzdialené tisíce kilometrov od seba, avšak fungujúce spoločne a synchronizovane, vysvetľujú vedci v štúdii zverejnenej na online archíve arXiv. Čosi také nie je nemožné, avšak náročnosť projektu je závratná.

Odborníci dodávajú, že môže byť citlivosť takéhoto teleskopu s dnešnými zariadeniami neporovnateľná. Zároveň však upozorňujú, že sa podobného observatória nedočkáme až do 40-tych rokov, keďže dovtedy už majú vesmírne agentúry iné ambiciózne plány, ktorých vývoj je v plnom prúde a je nutné ich dokončiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP