Všetci fanúšikovia vesmíru a NASA po celom svete sú vo vytržení. Ak máš záujem, NASA umožní poslať kúsok teba k slnku na palube sondy Parker Solar Probe. Konkrétne môžeš do ďalekého vesmíru zobrať tvoje meno.

Misia, ktorá má za úlohu dopraviť sondu Parker Solar Probe k slnku vyšla NASA na 1,5 miliardy dolárov. Bude to prvá misia vôbec, ktorá dopraví sondu do atmosféry slnka a mala by sa uskutočniť už v priebehu tohto roka. Sonda sa údajne dostane k slnku 7 krát bližšie ako akýkoľvek iný predmet v histórii, ktorý bol kedy vyslaný ľudstvom.

NASA bude hľadať odpovede na otázky, ktoré hľadá už 60 rokov

Misia ma za úlohu skúmať, ako je energia a teplo ovplyvnené pohybom cez slnečnú korónu, resp. plazmovú atmosféru slnka. Vedci zároveň dúfajú, že sa dozvedia viac o hviezdach. Taktiež budú hľadať odpovede na otázky, čo urýchľuje slnečný vietor a energetické častice produkované slnkom. Odpoveď na tieto otázky totiž NASA hľadá už viac ako 60 rokov.

Zobraziť celú galériu (4)
NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Neskutočná rýchlosť a vysoká teplota

Predpokladá sa, že sonda bude vesmírom cestovať rýchlosťou 700 000 km/h, čo by približne stačilo na presun z Philadelphie do 220 km vzdialeného Washingtonu za sekundu. Sonda bude čeliť teplotám približne 1 370 °C. Solárne štíty sondy však boli navrhnuté tak, aby týmto teplotám odolali a aby informácie uložené v sonde neboli nijako ovplyvnené. Teplota vo vnútri sondy by sa mala udržať na úrovni izbovej teploty.

Pošli svoje meno smerom k slnku!

Ak sa ti táto misia páči, alebo si skrátka fanúšikom NASA, vesmíru alebo skrátka vedy ako takej, máš skvelú príležitosť byť jej súčasťou. NASA totižto dáva komukoľvek možnosť, aby poslal svoje meno v tejto sonde k slnku. Tvoje meno bude uložené na pamäťovej karte, ktorá bude súčasťou sondy. Akcia s názvom „Hot Ticket“ ti umožní odovzdať svoje meno prostredníctvom webstránky pracovníkom v NASA, až do 27. Apríla.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom