Ľudstvo sa už desiatky rokov márne snaží objaviť akúkoľvek formu mimozemského života.

V snahe skontaktovať inteligentnú mimozemskú civilizáciu, ktorá sa možno ukrýva niekde v nekonečnej diaľave vesmíru, z času na čas vysielame správy určené práve pre mimozemšťanov.

Správa pre mimozemšťanov

Poslednú správu pre mimozemský život napísal tím výskumníkov pod vedením Jonathana Jianga. Výskumníci svoj zámer a celú metodológiu zverejnili v štúdii dostupnej na predtlačovom serveri arXiv. Na tému upozornili portály Vice InterestingEngineering.

 

ScreenShot/ Jonathan H. Jiang et al.; arXiv

Nová správa s názvom Beacon in the Galaxy (Maják v Galaxii), alebo skrátene BITG, je posledným zo série pokusov kontaktovať iné inteligentné formy života ukrývajúce sa vo vesmíre. História týchto správ sa datuje až do roku 1974, kedy bola z legendárneho, no už neexistujúceho teleskopu Arecibo v Portoriku, vyslaná premierová správa určená pre mimozemšťanov.

Tak ako prvé, tak i toto posolstvo obsahuje sofistikovane navrhnutú správu o ľuďoch a našej planéte. Vo svojej práci Jiangov tím zhrnul všetky podstatné podrobnosti o tom, kedy by ľudstvo malo túto správu vyslať (respektíve kedy je najlepší čas na jej vysielanie), cez potencionálne ciele až po to, akým spôsobom by nám mimozemská civilizácia mala odpovedať.

Podľa slov hlavného autora bolo motiváciou tejto práce „poskytnúť maximálne množstvo informácií o našej spoločnosti a ľudskom druhu, v čom najmenšom množstve správ.“ So súčasným pokrokom vedy a technológií tak môžeme urobiť podstatne lepšie, ako to dokázalo Arecibo v roku 1974.

Vzhľadom na to, že nikto na svete ani len netuší, ako môže taká inteligentná mimozemská civilizácia vyzerať a nie to ešte komunikovať, je veľmi náročné si predstaviť, aký jazyk používa, respektíve ako komunikuje.

ScreenShot/ Jonathan H. Jiang et al.; arXiv

Aj v novej štúdii sa preto odborníci rozhodli pristúpiť už k tradičnému kroku využiť univerzálny jazyk v podobe binárneho kódu – bitmapy. Správa by potom v ideálnom prípade mala byť vyslaná pomocou teleskopu FAST v Číne, prípadne prostredníctvom poľa s názvom Allen Telescope Array nachádzajúcom sa v Kalifornii. Obe tieto zariadenia by však museli byť vybavené zariadením na odosielanie a prenášanie signálov. V súčasnosti totiž iba tíško pozorujú vesmír.

Hoci koncept matematiky, aspoň z ľudského hľadiska, môže byť pre mimozemšťanov potencionálne neidentifikovateľný, binárny kód by podľa vedcov mal byť dostatočne univerzálny pre všetku inteligenciu. Táto správa by potom mala byť vyslaná do oblasti v našej galaxii, ktorá je považovaná za najvhodnejšie miesto, kde by sa mohol ukrývať život. Jedným z kandidátov je hustý prstenec hviezd blízko stredu našej galaxie.

ScreenShot/ Jonathan H. Jiang et al.; arXiv

„Správa v sebe zahŕňa základné matematické a fyzikálne koncepty na vytvorenie univerzálneho komunikačného prostriedku, po ktorom nasledujú informácie o biochemickom zložení života na Zemi, údaje o polohe Slnečnej sústavy v Mliečnej dráhe vo vzťahu k známym guľovým hviezdokopám, ako aj digitalizované vyobrazenia slnečnej sústavy a zemského povrchu,“ uvádzajú vedci vo svojej práci. Celú správu potom uzatvárajú digitalizované obrázky ľudskej podoby spolu s výzvou na odpoveď.

Napriek tomu, že ľudstvo do vesmíru v priebehu rokov poslalo do vesmíru množstvo správ určených pre mimozemšťanov, mnoho ľudí sa obava, že tieto pokusy nadviazať kontakt pre nás nemusia skončiť dobre. Správy sa totiž môžu dostať aj do rúk potencionálne nepriateľským druhom.

Či najnovšia správa dostane svoju šancu na vyslanie do vesmíru, ukáže až čas.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP