Nie je to tak dávno, kedy svet zažil tzv. technologickú revolúciu. Ak sa na to spätne pozrieme, môžme hovoriť o období približne 30 – tich rokov. Za tak relatívne krátku dobu prešlo aj samotné Slovensko poriadnou zmenou a výsledkom je, že dnes patríme medzi tie vyspelejšie krajiny, čo sa technológií a ich využívania týka. 

Veľa ľudí fascinuje história. Je zaujímavé totiž sledovať, ako sa postupne rôzne techniky, nástroje a všetko ďalšie vyvíjalo. Každá generácia si pritom myslela, že dosiahli technologický vrchol a nemajú sa kam ďalej posunúť. Našťastie sa vždy nájde niekoľko múdrych hláv, ktorým doterajšie riešenia nevyhovujú a rozmýšľajú nad tým, ako by sa dali vylepšiť. V tomto článku sa však nebudeme pozerať až do tak ďalej minulosti a preberieme si len posledných niekoľko rokov. Zároveň si pripomenieme niektoré dôležité míľniky, ktoré sa na Slovensku odohrali a vďaka ktorým sme dnes tam, kde sa nachádzame.

90. roky

Tie najzaujímavejšie momenty sa odohrali práve v minulom storočí a to počas celých 90. rokov. V roku 1991 sa na Slovensko dostal Internet, aj keď bol spočiatku dostupný len pre akademikov. O jeho zavedenie na našom území sa postaralo združenie Sanet, ktoré je funkčné dodnes a zastrešuje dôležité internetové uzly na Slovensku.

najvýznamnejšie technologické míľniky
SANET

Nakoľko si ho bežné domácnosti nemohli veľmi dovoliť, začali vznikať prvé internetové kaviarne, pričom tá prvá vznika 1.8.1996 v Banskej Bystrici. Postupne sa dostávali do viacerých miest a na prelome tisícročí zažívali najväčší boom. Internetové kaviarne si dokonca mohol nájsť na v dedinách, nakoľko sa jednalo o relatívne lukratívny biznis. Ten však začal postupne upadať, až sa takmer úplne zo Slovenska vytratil a nájsť dnes verejnú internetovú kaviareň je ťažšie, ako nájsť šafran. Nebol to však len Internet, ktorý sa na našom území dostával do popredia.

Boli ním aj mobilní operátori, ktorí začali vznikať v roku 1996 až 1997 a postupne tak nahradzovali poskytovateľ pevných telefónnych služieb. Tým sa síce podarilo prežiť až dodnes, avšak ich podiel na trhu je veľmi malý a sústreďujú sa hlavne na podniky a na domácnosti len veľmi okrajovo.  Mobilné služby operátorov priniesli do života Slovákov výrazne zmeny, nakoľko si mohol byť v kontaktne so svojimi blízkymi kdekoľvek a kedykoľvek. Hlasové služby síce boli na tú dobu veľmi drahé, ale na druhú stranu aj stále viac žiadanejšie.

21. storočie

Rok 2000 priniesol v oblasti mobilných služieb výrazne zmeny, nakoľko operátori zaviedli tzv. sekundovú tarifikáciu, kedy sa cena hovoru účtovala za každú začatú sekundu. Išlo o veľmi veľkú vec, nakoľko dovtedy sa každý hovor spoplatňoval minútovou tarifikáciou, čo však nebolo veľmi výhodné, zvlášť pri tak vysokých cenách.

V roku 2002 nastal posun v použitej technológie a začalo sa s výstavbou širokopásmového EDGE pripojenia, ktoré je dnes vzhľadom na jeho rýchlosť nepoužiteľné. Na tú dobu to však bolo niečo prevratné. Koniec koncov, webový obsah bol oveľa menej náročný než je tomu dnes.

Ako čas plynul, aj toto pripojenie sa ukázalo ako nedostatočné a nastal čas pre príchod sietí tretej generácie, tzv. 3G. Písal sa rok 2006 a skok bol veľmi veľký. Kým EDGE dosahovalo teoretické rýchlosti na úrovni 384 kbps, v prípade 3G to bolo až 7,2 Mbps. Zrýchľovala sa aj rýchlosť internetového pripojenia pre počítače a rok 2010 priniesol moment, kedy sa začalo s výstavbou optickej siete. Patrili sme pritom medzi pár krajín v Európe, ktorá ju zaviedla ako prvá. Bohužiaľ, ani po takmer desiatich rokoch nie je optický internet samozrejmosťou a stále sa veľa ľudí musí spoliehať na DSL pripojenie.

Postupne sa dostávame k súčasnosti a dôležitým míľnikom v technológiách na Slovensku bol aj rok 2013. Nie len, že sa spustilo komerčné využívanie 4G siete, ale bol predstavený aj prototyp lietajúceho auta, vďaka čomu sa o nás začalo znovu hovoriť v celom svete. Dnes už sú práce takmer hotové a v poradí štvrtá generácia slovenského Aeromobilu by sa mala začal predávať zákazníkom už v budúcom roku.

V roku 2016 priniesla slovenská Tatra Banka revolúciu v platení, keď ako prvá banka zaviedla platbu mobilom a to prostredníctvom aplikácie Mobile Pay s využitím NFC technológie. Kým spočiatku šlo o veľmi ťažkopádnu možnosť platenia, ktorá navyše často nefungovala, dnes môže konkurovať aj takým spoločnostiam ako Google či Apple. Minimálne čo sa rýchlosti týka.

O dva roky neskôr nastala pre niekoho smutná chvíľa, nakoľko z verejných priestranstiev zmizol posledný telefónny automat, ktorý by bol aj funkčný. Bolo to z dôvodu nezáujmu a nákladom, ktoré výrazne prevyšovali zisky z ich prevádzkovania.

A ako posledný významný moment je ten, ktorý sa odohral na prelome rokov 2018/2019 a to sprístupnením technológie e-sim, aj keď len pre veľmi obmedzené množstvo zariadení. Ide o perfektné, lacné, ekologické a bezpečné riešenie, ku ktorému dúfame pristúpi čoraz viac výrobcov a o pár rokov pôjde o samozrejmosť.

A čo ty? Ktoré momenty sa v tvojej pamäti zapísali najviac? Podeľ sa s nami v diskusii a budeme radi, ak ti príde na um niečo, na čo sme zabudli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom