Kryptomenová burza Binance je celosvetovo obľúbená medzi fanúšikmi obchodovania s kryptomenami najmä pre širokú ponuku digitálnych mien a nízke poplatky, pričom zároveň ponúka aj rôzne služby sporenia či stakingu.

Už niekoľko rokov sa však zároveň radí medzi burzy, ktoré sú pravidelne „obvolávané“ regulátormi z krajín po celom svete, pričom tento rok ju začali pre podozrenia z prania špinavých peňazí a daňových únikov vyšetrovať aj americké úrady.

Binance dostáva tvrdý úder od britských regulátorov, bez boja sa však nevzdá

Ako najnovšie informuje BBC, najväčšia kryptoburza teraz dostala nekompromisný príkaz na zastavenie činnosti od britského Úradu pre finančné riadenie (FCA), ktorý rozhodol, že firma nemôže vo Veľkej Británii vykonávať regulovanú činnosť.

Samotná burza však na svojom Twitteri uviedla, že toto rozhodnutie zatiaľ nemá žiadny „priamy dopad“ na služby, ktoré poskytuje prostredníctvom svojej hlavnej webovej stránky Binance.com, a keďže sa varovanie FCA týka „iba“ britskej pobočky Binance Markets Limited (BML), ktorá web neprevádzkuje, obyvatelia Spojeného kráľovstva môžu prostredníctvom burzy ďalej obchodovať.

Niektorí používatelia však upozornili, že tento krok burzy môžu byť v priamom rozpore s vyhlásením regulátora, ktoré sa má údajne vzťahovať na všetky subjekty v skupine Binance, a teda aj na „materskú“ spoločnosť, ktorá web prevádzkuje. Rozsudok FCA musí byť splnený do stredy, a je teda otázne, či burza svoje služby v krajine v blízkej budúcnosti naozaj vypne.

Skupina Binance vznikla v roku 2017 a už do svojho vzniku zaznamenala obrovský rast. Založená bola na Kajmanských ostrovoch a kancelárie má aj v Singapure, pričom vlastné pobočky má vo viacerých krajinách sveta, ako aj Binance Markets Limited v Londýne.

Zatiaľ čo Binance tvrdí, že jej subjekty s ňou nie sú prepojené, podnikateľ v kryptomenách Nick Saponaro pre BBC uviedol, že ide o tradičnú taktiku, ako sa vyhnúť zásahom regulátorov, kedy sa Binance v priebehu svojho fungovania niekoľkokrát jednoducho presunul do nových jurisdikcií.

Prečítaj si tiež
Významní investori majú obavy. Jeden z nich odhalil, kam až padne hodnota bitcoinu

Nie je to teda ani zďaleka prvýkrát, čo sa burza dostala do hľadáčika regulátorov. Okrem spomínaného vyšetrovania amerických úradov napríklad burza v piatok svojim klientom v kanadskom Ontáriu oznámila, že tam musí prestať poskytovať svoje služby, pretože miestna Komisia pre cenné papiere a burzy (OSC) ju spolu s niekoľkými ďalšími platformami obvinila z porušenia provinčných predpisov.

V ten istý deň zároveň japonská Agentúra pre finančné služby (FSA) už druhýkrát za posledné tri roky varovala Binance, že v krajine poskytuje svoje služby bez povolenia.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú