Najskôr Mesiac, potom Mars: Aké sú naše plány v novej ére vesmírnych letov?
Vesmírny priemysel čaká obrovský rozkvet. Čoraz väčšie vedomosti a čoraz schopnejšie technológie nám pomaličky, ale isto otvárajú dvere do priestoru okolo našej modrej planéty. Nebude to však iba o Marse, kde chce vizionár Elon Musk vybudovať ľudskú kolóniu. Podobne ambiciózne plány máme totiž i s prirodzenou družicou Zeme. Mesiac láka ako ostrieľaných biznismenov, tak aj renomovaných vedcov či zvedavých výskumníkov.
O zámeroch vrátiť sa na Mesiac sme už čo-to počuli. Ako informuje Moon Village Association, Európa premýšľa nad vybudovaním takzvanej mesačnej dediny a podľa webu Science Alert aj nad vyrábaním kyslíka či paliva. Čína pre zmenu uvažuje nad robotickou výskumnou stanicou. Výnimkou nie sú, samozrejme, ani Spojené štáty americké. Vesmírna agentúra NASA ešte začiatkom uplynulého roka vyrukovala s programom Artemis, v rámci ktorého majú v tejto dekáde pristáť na južnom póle dvaja astronauti. Poďme ale postupne. Je toho vcelku dosť.
Mesačná dedina a tvorba kyslíku
Ak sa z nádejnej vízie generálneho riaditeľa European Space Agency (ESA) predsa len stane realita, na povrchu našej prirodzenej družice vyrastie vďaka 3D tlačiarňam takzvaná mesačná dedina. Úloha tejto infraštruktúry bude spočívať v poskytovaní dlhodobého ubytovania pre vedcov, podnikateľov alebo turistov. Odborníkom preto nezostáva nič iné, ako prísť na spôsob, ktorý by umožňoval vyrábať kyslík priamo na Mesiaci.
„Dedina je miesto, kde sa stretnú rozdielni ľudia s rozdielnymi možnosťami, rozdielnymi príležitosťami, a potom spoločne vybudujú komunitu,“ prezradil na margo plánov Johann-Dietrich Wörner, píše web Space.
Spomínaná produkcia pre život nevyhnutného kyslíku by prebiehala priamo v miestnej fabrike. A to za pomoci mesačného prachu, pretože pôjde o vstupný materiál. Inžinieri z radov agentúry ESA medzičasom zhotovili špeciálny hardvérový systém (nachádza sa v Holandsku), pre ktorý to vraj nie je absolútne žiadny problém. So syntetickou alternatívou takzvaného lunárneho regolitu mal fungovať na jednotku s hviezdičkou.
„Schopnosť získavať kyslík zo zdrojov, ktoré nájdeme na Mesiaci, bude nesmierne veľkou pomocou pre budúcich obyvateľov. Týka sa to ako dýchania, tak aj lokálnej výroby raketového paliva,“ uviedol jeden z členov výskumného tímu na margo ambiciózneho projektu, prezrádza tlačová správa ESA.
Spomenuté palivo sa použije na spiatočné cesty, vďaka čomu nebudú musieť na Mesiac brávať zásoby navyše. Týmto spôsobom odbremenia nákladný priestor vesmírnej rakety a potom zostane viac miesta pre dôležitejšie veci.
„Cieľom využívania lunárnych zdrojov je skutočne zabezpečiť, aby boli činnosti v kozmickom priestore finančne udržateľnejšie a mali menší vplyv na životné prostredie Zeme,“ dodal.
Čo sa týka časového harmonogramu, tak ESA tvrdí, že zhruba v polovici roka 2020 uvidíme demonštráciu pilotnej fabriky, ktorá bude prispôsobená fungovaniu na povrchu Mesiaca. O jej nasadení do ostrej akcie ale ešte zatiaľ nepremýšľajú. Teda aspoň nie verejne.
Ak však zoberieme do úvahy aktuálne okolnosti, k niečomu takému by mohlo dôjsť už v priebehu tejto dekády. Progres tu v určitej miere závisí aj od nadväzujúcich vesmírnych projektov, ktoré majú pod kontrolou mimoeurópske krajiny vrátane USA.
Robotická výskumná stanica
S južným pólom Mesiaca nemá plány iba NASA. Podobne ako Američania, aj Číňania sa tam chcú postupom času udomácniť, píše web IBTimes. Takzvaná robotická výskumná stanica by vedcom poskytovala obrovský zdroj veľmi cenných dát, pretože by mala poruke okrem iného i prítomný ľad. Nevyhnutné technológie vrátane 3D tlačiarne tam majú doraziť v rámci nadchádzajúcej vesmírnej misie Chang’e 8, ktorá prebehne v roku 2027.
Ako vieme už dlhšie, južnú aj severnú oblasť pokrýva relatívne hojné množstvo zamrznutej vody, ktorá sa nachádza na dne permanentne zatienených kráterov, informuje NASA. Vedec Clive Neal z University of Notre Dame označil podľa webu Space výskum, ktorý hovorí o prítomnosti vody na Mesiaci, za „kritický dokument demonštrujúci štyri nezávislé línie dôkazov, že na mesačných póloch existuje ľad.“
Podobne ako mesačný prach, aj ľad dokáže poslúžiť ako jeden z dôležitých zdrojov pre nadchádzajúci ľudskú kolóniu. S pomocou techniky by z neho bolo možné vyrábať zásoby tekutej vody (na pitie, sprchovanie) alebo raketového paliva pre spiatočné cesty na Zem, píše web The Verge. Nie je preto žiadnym veľkým prekvapením, že mnohí označujú vodu za vesmírnu ropu.
NASA a jej program Artemis
V polovici uplynulého roka sa na internete objavili oficiálne podrobnosti, ktoré súviseli s vesmírnym programom Artemis. Americká agentúra NASA hodlá využiť najnovšie technologické výdobytky na podrobné skúmanie a analýzu prirodzenej družice, aby tam mohla jedného dňa bezpečne poslať astronautov z mäsa a kostí.
Ak sa jej za pomoci medzinárodných partnerov a súkromných spoločností, ako je napríklad SpaceX, podarí prísť na spôsob, ako realizovať udržateľné misie na Mesiac, tak bude nasledovať Mars.
Nenechaj si ujsť
Americká astronautka sa spolu s ďalšími astronautmi vrátila z ISS na Zem. Strávila tam takmer 11 mesiacov
Pokiaľ by sme sa držali aktuálnych plánov Američanov, preprava techniky na povrch našej prirodzenej družice začne prebiehať už počas nadchádzajúceho roka. Samozrejme, zatiaľ bez ľudí. Prvá misia, ktorej sa zúčastní jeden z nás, prebehne do roku 2024. Po úspešnom teste s ľudskou posádkou príde na rad premiérový let, ktorý zoberie na Mesiac prvých astronautov.
Ak však prejde nedávny návrh zákona, tieto ambiciózne plány môžu byť podľa informácií z webu ScientificAmerican presunuté až na rok 2028.
Hlavnou úlohou programu Artemis je demonštrácia technologických kapacít Spojených štátov amerických, nadobudnutie vodcovskej pozície vo vesmírnom priemysle a rozšírenie či upevnenie medzinárodnej kooperácie.
4G sieť na prirodzenej družici
Keďže žijeme v 21. storočí, ľudia, ktorí pôjdu na Mesiac, nebudú potrebovať iba vodu, kyslík či stravu, ale aj dáta. To je dôvod, prečo európsky mobilný operátor Vodafone spojil sily so spoločnosťou Nokia. Vďaka tejto iniciatíve vznikne miesta 4G sieť, a tá im umožní komunikovať s rodinou alebo kolegami na Zemi. Samozrejme, iba za predpokladu, že ju s pomocou vesmírnej techniky prepoja s pozemský internetom.
Prostredníctvom 4G infraštruktúry má komunikovať i technika, ktorá bude ťažiť suroviny alebo zbierať vedecké materiály. Dôvod tkvie v podstatne lepšej energetickej efektivite. Ak by používala tradičný spôsob komunikácie, bolo by na jej činnosť treba podstatne viac drahocennej elektrickej energie.
Turistické lety okolo Mesiaca
Ako už určite mnohí z vás počuli, vesmírna spoločnosť SpaceX zoberie prvých ľudí na cestu okolo Mesiaca. Na palubu ešte stále nedokončenej vesmírnej lode nastúpi partička renomovaných umelcov, aby vo vesmíre načerpali trošku inšpirácie. Medzi pasažiermi nebude však chýbať ani japonský miliardár Yusaku Maezawa, ktorý poskytol nemalú kôpku peňazí na vývoj Spaceship.
Ak pôjde všetko podľa plánov, nezvyčajný turistický zážitok prebehne už v roku 2023, informuje BBC. Vesmírna loď ale tentokrát nepristane na povrchu. Pôjde len o obyčajný okružný let okolo družice.
Podobný zámer má aj spoločnosť Space Adventures, ktorá si za jedno miesto na palube vesmírnej lode pýta podľa webu Futurism 150 miliónov dolárov. Zákazník musí navyše počítať s niekoľkomesačným pozemným výcvikom, aby bol na dobrodružstvo vo vesmíre fyzicky i psychicky pripravený.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci majú ultimátnu zbraň proti rakovine. Má presnosť 99 % a stačí jej pár kvapiek krvy
Celú dobu sme sa mýlili. Konečne našli, čo vyhubilo dinosaurov
Ľudia majú v krvi látku, ktorá nás ticho zabíja. Vedci našli alarmujúci dôkaz
Vedci prevrátili biológiu naruby. Základom vzniku života vraj nie je voda, ale niečo iné
Muskov humanoidný robot môže skončiť fiaskom. Čína má moc zruinovať celý projekt
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Takmer 12 000 eur za starý mobil: Tieto modely z tvojej zásuvky môžu byť skrytým pokladom
Revolučný objav: Bežný liek na cholesterol znižuje riziko úmrtia na rakovinu krvi až o 61 %
Holečková odhalila závažnú skutočnosť o slintačke a krívačke: Vyzývam ministra Takáča, aby prišiel klamstvá vysvetliť
Hromadná nehoda v Bratislave: Zrazilo sa šesť áut, prejazdný je len jeden pruh
NOVÝ PRIESKUM: Šimkovičová už nie je najnedôveryhodnejšou členkou vlády. Predbehol ju nový minister
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
- The Last of Us nie je jediný. TOP 9 šokujúcich momentov v seriáloch, ktoré dodnes nevieme rozdýchať
- Japonci majú vážny problém. Ich ikonická stavba za 20 miliárd dolárov mizne v mori, čas sa kráti
- Strmhlavý pád Tesly pokračuje. Zverejnili katastrofálne čísla, Musk konečne našiel vinníka
-
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Japonsko nasadilo desivú elektromagnetickú zbraň. Vystreľuje projektily 7-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
- Nový Predátor dostal prvú ukážku. Pokračovanie zmení kultovú sci-fi sériu od základov
-
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
Vzdušný priestor Moldavska sa mení na pevnosť. Vďaka pomoci EÚ vo výške 20 miliónov eur
Mýto stúpne o 40 %. Autodopravcovia hrozia protestom
Google zarába ako nikdy. Tržby Alphabetu prekonali predpovede
Obchodná vojna graduje: Apple presúva výrobu iPhonov z Číny
Tisíce dier v systémoch. Etickí hackeri odhalili v Európe alarmujúci počet bezpečnostných chýb
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Takmer 12 000 eur za starý mobil: Tieto modely z tvojej zásuvky môžu byť skrytým pokladom
Revolučný objav: Bežný liek na cholesterol znižuje riziko úmrtia na rakovinu krvi až o 61 %
Holečková odhalila závažnú skutočnosť o slintačke a krívačke: Vyzývam ministra Takáča, aby prišiel klamstvá vysvetliť
Hromadná nehoda v Bratislave: Zrazilo sa šesť áut, prejazdný je len jeden pruh
NOVÝ PRIESKUM: Šimkovičová už nie je najnedôveryhodnejšou členkou vlády. Predbehol ju nový minister
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené