Americká astronautka Christina Koch sa po takmer 11-mesačnom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vrátila spolu s dvomi kolegami na Zem. Vesmírna kapsula Sojuz, na ktorej palube boli okrem astronautky aj Luca Parmitano z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Alexander Skvorcov z ruského Roskosmosu, pristála skoro ráno v Kazachstane. Podľa predstaviteľov ruského vesmírneho programu sú všetci traja astronauti v poriadku.

Koch z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) strávila mimo našej planéty 328 dní, čo je najdlhší pobyt vo vesmíre pre ženu v rámci jednej misie. Vedci vďaka nej môžu pozorovať vplyv dlhodobého pobytu vo vesmíre na ženský organizmus. Štúdia je pre NASA dôležitá, keďže sa v rámci programu Artemis plánuje vrátiť na Mesiac a pripravuje sa aj na vyslanie ľudskej posádky na Mars.

Flickr

Američanka bola na ISS po prvý raz. Vlani v októbri sa tiež spolu s kolegyňou Jessicou Meir stali prvým čisto ženským tímom v histórii, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru. Ich úlohou bolo opraviť poškodenú časť solárnej siete stanice. Parmitano a Skvorcov strávili vo vesmíre 201 dní.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom