Pri vývoji akejkoľvek technológie sa ľudstvo neustále snaží posúvať hranice nemožného. Obzvlášť to platí pri automobilovom priemysle, inak by pravdepodobne nevzniklo nič také ako Formula 1. Svoje hranice majú aj elektromobily, no ako informoval portál Motortrend, jedna z nich bola teraz posunutá.

Najrýchlejšie elektrické monštrá na planéte

Ako iste tušíš, pohybovať sa budeme v segmente najrýchlejších automobilov na planéte, nie nadarmo sme spomenuli Formulu 1. A hoci aj elektrické formuly majú svoju vlastnú súťažnú sériu so šialenými parametrami elektromotora, ktoré zdokonaľujú celú elektromobilitu, reč bude o akejsi pokusnej kategórii.

Japonská spoločnosť zameraná na výrobu elektromobilov Aspark Owl stanovila so svojím hyper autom Owl SP600 nový svetový rekord v najvyššej rýchlosti elektromobilu na planéte. Doterajší rekord držala chorvátska automobilka Rimac s modelom Nevera EV, keď táto elektrická beštia vyvinula rýchlosť 415 km/h.

Aspark Owl SP600 však zašiel ešte ďalej a na nemeckom okruhu Automotive Testing Papenburg (ATP) vylepšil  rekord o viac ako 20 km/h, keď zaznamenal rýchlosť 438,73 km/h.

Brutálne parametre a komponenty na mieru

Elegantný elektromobil s výnimočným výkonom bol vo vývoji už niekoľko rokov, no na najnovšej iterácií spolupracovali Japonci s talianskou spoločnosťou Manifattura Automobili Torino (MAT). Kľúčovú úlohu pri jeho rekordnej jazde zohrali takisto špecializované pneumatiky Potenza Race, ktoré Bridgestone vyrobil Asparku na mieru.

Kľúčové špecifikácie
  • Najvyššia rýchlosť: 438,7 km/h
  • Výkon: 2 012 PS (1 480 kW; 1 984 k)
  • Krútiaci moment: 2 000 N⋅m (1 475 lb⋅ft)
  • Batéria: 69 kWh (248 MJ) lítium-iónová
  • Elektrický dojazd: 451 km

Pri pokorení rekordu má leví podiel na vyvinutej rýchlosti takisto aj jazdec, takže nemohlo ísť o nijakého amatéra. Voľba padla na víťaza 24-hodinovky na Nürburgringu a profesionlneho pilota Marca Bassenga.

Po sérii testov v aerodynamickom tuneli a jazdách, v ktorých padla najskôr hranica 420 km/h, neskôr 430 km/h, sa Bassengovi napokon podarilo zaznamenať konečných 438,7 km/h. Záznam bol certifikovaný pomocou Racelogic V-Box, jedného z najpresnejšie meracích zariadení, založeného na GPS, ktoré poskytuje okruh ATP.

Rekordná maximálna rýchlosť automobilky Aspark a jej hyper auta Owl SP600, je významným úspechom vo svete elektrických vozidiel. Tento míľnik poukazuje na potenciál elektromobilov konkurovať svojim kolegom so spaľovacím motorom z hľadiska výkonu a tiež rýchlosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú