V ponuke výrobcov smartfónov nachádzame nadupané vlajkové lode, ale aj základné modely, ktoré zákazníkovi za nízku cenu poskytnú potrebné funkcie. Nie každý model si však kupujúci obľúbia, no po iných zasa bažia ako po teplých rožkoch. Spomedzi všetkých si titul najpredávanejších modelov na svete získali len tieto smartfóny.

Portfólio smartfónov je dnes naozaj bohaté na tie najrôznejšie modely, ktoré disponujú rozdielnou výbavou. Za zariadenia s tým najlepším hardvérom si výrobcovia pýtajú nemalý peniaz, no pre nenáročných zákazníkov je tu aj osobitný segment nižšej triedy. Všetky doteraz vyrobené modely však spolu tvoria jeden gigantický celok v kategórii elektroniky, kde si však zákazníci za tie roky najviac obľúbili iba zopár vybraných smartfónov.

Samsung Galaxy S3 / iPhone 5

Zobraziť celú galériu (5)
Austin Evans/YouTube

Aj keď sú Samsung a Apple odvekými rivalmi, obom týmto spoločnostiam sa pred časom podarilo priniesť zákazníkom populárne smartfóny v podobe modelu Galaxy S3 a iPhonu 5. Premiéry týchto dvoch kúskov v roku 2012 od seba delilo len zopár mesiacov. Obaja výrobcovia však z týchto smartfónov počas ich výroby nakoniec predali približne 70 miliónov kusov. Ako Galaxy S3, tak aj iPhone 5 pritom predstavoval vo vývoji týchto zariadení Samsungu a Applu výrazný posun vpred.

iPhone 7 / iPhone 7 Plus

Zobraziť celú galériu (5)
Marques Brownlee/YouTube

Mať v ponuke dva takmer identické smartfóny nie je pre výrobcov veľkou výhrou, no Apple skutočne vedel, čo predstavením sedmičkových iPhonov zákazníkom ponúkol. Táto dvojica modelov sa líšila najmä vo veľkosti, počte fotoaparátov, pričom si zachovali rovnaký výkon a pamäťové možnosti. Je tomu už 2 roky, čo iPhone 7 a 7 Plus uzreli poprvýkrát svetlo sveta, no dodnes sa z nich predalo až 78 miliónov kusov.

Samsung Galaxy S4

Nenechaj si ujsť
Stáli tisícky korún a ani poriadne nič nevedeli. Pripomeň si tie najlepšie telefóny z minulosti

Úspešným nástupcom populárnej Galaxy S3-ky sa mal v roku 2013 stať model Galaxy S4. Výrobca doň vložil ten najlepší hardvér a skvelé funkcie, ktoré ho mali vystreliť na vrchol smartfónového rebríčka. Samsung týmto kúskom opäť dokázal svoje postavenie medzi ostatnými výrobcami Androidov a zákazníkov očaril modelom Galaxy S4 natoľko, že si z neho kúpili až 80 miliónov kusov.

Nokia 5230

Prekvapivým zástupcom najpredávanejších smartfónov na svete je model 5230 od vtedy ešte fínskej Nokie. O tomto kúsku sa však nedalo ešte celkom hovoriť ako o smartfóne v dnešnom ponímaní tohto označenia. Koniec koncov, nepodporoval ani Wi-Fi pripojenie a ovládať ho bolo možné len cez malý 3,2″ displej. Fotografovanie prebiehalo len vďaka archaickému 2 MPx hlavnému fotoaparátu a pre súbory výrobca pribalil 70 MB úložiska. Napriek skromným vlastnostiam si ho obľúbilo 150 miliónov zákazníkov.

iPhone 6 / iPhone 6 Plus

Zobraziť celú galériu (5)
DetroitBORG/YouTube

Aj keď sa veľa výrobcov pokúša vyrobiť populárne smartfóny, tak skoro zrejme žiaden z nich netromfne úspech iPhonu 6 a jeho väčšieho súrodenca. Táto dvojica z Cupertina sa ukázala poprvýkrát ešte pred 4 rokmi. Dokonca ani skvelé predaje iPhonu X, iPhonu 8 a 8 Plus tento rekord neprekonali. iPhone 6 a iPhone 6 Plus boli totiž prvými smartfónmi od Apple, ktoré priniesli veľké obrazovky. V porovnaní s predošlým iPhonom 5S boli tieto modely veľkým pokrokom, ktorého úspech sa odrazil v predajoch. Z iPhonu 6 a 6 Plus predal Apple celkovo neuveriteľných 220 miliónov kusov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom