Vedci z Univerzity v Utahu vyvinuli skutočne unikátnu robotickú protézu, ktorá dokáže takmer stopercentne nahradiť zdravú ruku. Ruka totižto dokáže nositeľovi odovzdávať pocit toho, že sa dotýka nejakého predmetu, alebo že sa niekto dotýka tejto protézy.

Robotická protéza s názvom Luke dostala pomenovanie podľa Luka Skywalkera zo Star Wars, ktorý mal vo filme The Empire Strikes Back vyspelú robotickú protézu. Jedná sa o nesmierne pokročilú protézu, ktorá okrem hýbania prstami napojenými na nervové zakončenia nositeľa dokáže konštantne vrátiť svojmu používateľovi pocit dotyku, informuje portál Fatherly.

Jedným z prvých ľudí, ktorí túto vyspelú protézu dostali, je Keven Walgamott. Tento pán prišiel o svoju ruku v roku 2002 a podľa jeho slov mu teraz protéza dovolí vykonávať veľmi jemné práce, ktoré boli pre neho kedysi problémové. Teraz si Keven dokáže ošúpať banán či dokonca písať textové správy na smartfóne.

Robotická protéza Luke sa vyvíjala 15 rokov a na jej ovládanie využívajú vedci stimuláciu periférnych nervov. Ruku vyvíja spoločnosť Mobius Bionics a na protéze sa nachádza 100 mikroelektród, ktoré sú napojené na nervové zakončenia zdravej časti končatiny a taktiež k mikropočítaču, ktorý pomáha ruku ovládať, informuje ScienceAlert.

Na prenášanie pocitu „dotyku“ do mozgu však vedci museli využiť dotykové senzory a impulzy z nich musí prepočítavať mikropočítač podľa daného vzorca, aby boli signály, ktoré sa dostanú do mozgu, realistické.

Keven tak teraz dokázal uchopiť aj vajíčko bez toho, aby ho rozdrvil. Protéza Luke dokáže svojim nositeľom niekoľkonásobne zlepšiť jemnú motoriku. Vedci však chcú do budúcna pridať protéze vlastnosti, ktoré taktiež dokážu prenášať pocit tepla či bolesti. Už táto verzia protézy Luke však predstavuje obrovský úspech a pacientom dokáže vrátiť takmer plnohodnotný život.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP