Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európa tentoraz let do vesmíru nezvládla a naša nová raketa Vega-C, za ktorou stojí spoločnosť Arianespace, zlyhala len pár minút po štarte, píše portál SpaceNews. Počas dnešnej misie, ktorá odštartovala o 02:47 nášho času, tak raketa zničila aj posledné dva satelity, ktoré skonštruovala firma Airbus pre malú satelitnú konšteláciu Pléiades.

Zlyhal druhý stupeň

Podľa správy, ktorú zverejnila spoločnosť Arianespace, došlo k anomálii 2 minúty a 27 sekúnd po štarte. Stalo sa tak teda len chvíľu po tom, čo došlo k oddeleniu prvého stupňa a naštartovaniu druhého stupňa, známeho pod názvom Zefiro-40. Jednalo sa pritom len o druhý let rakety Vega vo verzii C a zároveň o jej prvý ostrý let, pri ktorom niesla na palube skutočný náklad.

Počas živého vysielania sa ale zdalo o niečo dlhšie, že misia naďalej napreduje. Dokonca aj štyri minúty po štarte stroj svojim spôsobom naďalej fungoval, avšak do štyroch minút od štartu sa raketa vychyľovala z pôvodného kurzu. Napriek tomuto zlyhaniu došlo k oddeleniu tretieho stupňa a dokonca aj k odvrhnutiu aerodynamických krytov nákladu.

 

„Po štarte a nominálnom zapálení motorov na P120C, čo je prvý stupeň rakety Vega, bol zaznamenaný podtlak na Zefiro-40, čo je jej druhý stupeň. Po tomto podtlaku sme pozorovali odchýlenie sa od trajektórie a veľmi silné anomálie, takže môžeme, bohužiaľ, povedať, že je misia stratená,“ vysvetlil Stéphane Israël, výkonný riaditeľ spoločnosti Arianespace.

Presná príčina známe nie je

Napriek vyhláseniu spoločnosti ale zatiaľ nie je jasné, čo presne spôsobilo katastrofické zlyhanie rakety a ktorý komponent je vlastne na vine. Výkonný riaditeľ sa spoločnosti Airbus, ktorý za prvú komerčnú misiu rakety Vega-C zaplatil v snahe dostať na orbitu posledné dva satelity konštelácie Pléiades, ospravedlnil a oznámil, že sa bude firma zlyhaním zaoberať a hľadať jeho príčinu. Ako píše Reuters, úrady už začali vyšetrovanie.

Nabitý program

Rakety Vega čaká pomerne intenzívny harmonogram a na rok 2023 majú naplánovaných približne 10 letov, na 2024 dokonca až 16. Doteraz pritom tieto rakety neleteli nikdy častejšie, než trikrát do roka.

ESA/Arianespace

Rakety Vega bohužiaľ nemajú najlepšiu povesť a to nielen kvôli svojej cene, ktorú sa firma snaží znižovať rôznymi vylepšeniami, ale tiež kvôli spoľahlivosti. Vega svoju misiu nezvládla ani v roku 2019 a na problémy narazila aj v novembri 2020, kedy spôsobil vrchný stupeň stratu kontroly nad strojom – podľa spoločnosti za to mohli zle zapojené káble.

Vega má na konte 22 štartov, pričom už zlyhali tri z nich. Pre porovnanie, rakety Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX za sebou majú už 192 misií, z ktorých zlyhaním skončili len dve, z toho jedna len čiastočne. Vega-C však nie je finálnou verziou tejto rakety a firma plánuje uviesť na trh aj verziu E, ktorá ale príde najskôr v roku 2026.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú