Mladé vedecké talenty mnohokrát ostávajú nepovšimnuté, kým neprerazia na niektorej súťaži, kde si ich môže všimnúť celý svet. Gitanjali Rao má len 11 rokov, no kariéru začala na vedeckej súťaži, kde prezentovala senzor pre detekciu olova vo vode. 

Na tohtoročnej súťaži Discovery Education 3M Young Scientist Challenge v USA sa objavilo mnoho skvelých projektov. Zvíťaziť však mohol len jeden a bol to práve nápad od mladej vedkyne. Vychádzajúci vedecký talent si navyše domov odnesie výhru vo výške 25 000 dolárov.

Unikátny nápad

Za prvotnou myšlienkou inovatívneho senzora pre detekciu olova vo vode stála najmä vodná kríza v Michigane, konkrétne v meste Flint. Práve tam je olovo problémom v tisíckach vodných zdrojov. Obyvatelia síce majú možnosť testovať kvalitu vody, ktorú pijú, no spôsoby, aké mohli doteraz využiť, boli nepresné alebo príliš zdĺhavé a nákladné. Gitanjali Rao sa tak rozhodla zmeniť situáciu a priniesť nový typ senzora, ktorým si bude môcť každý otestovať kvalitu vody rýchlo, presne a jednoducho.

Zobraziť celú galériu (2)
Discovery Education 3M Young Scientist Challenge

Nenechaj si ujsť
Vedci našli lacný pôsob, ako vyrobiť svetovo najčistejší zdroj energie

Kým sa ostatní jej rovesníci počas prázdnin zabávali, ona pracovala na svojom ambicióznom projekte „Tethys“. Snímač pomenovala podľa gréckej bohyne vody. Princípom fungovania sú uhlíkové nanotrubice, ktoré odhaľujú prítomnosť olova, no najprv ich musela upraviť špeciálnym spôsobom. Dotovaním materiálu však dosiahla svoj cieľ a navyše k tomuto zariadenia pridala aj mobilnú aplikáciu, ktorá stav vody zobrazí na displeji používateľa.

Odvážne plány do budúcnosti

Mladá TOP vedkyňa Ameriky priznala, že svoj výtvor ešte plánuje zdokonaliť a odvážne plány má aj do budúcnosti. Okrem riešenia problémov s pitnou vodou sa chce Gitanjali Rao stať epidemiologičkou.

Jej záujem a šikovnosť ju môže skutočne doviesť až k jej vysnívaným cieľom. My jej, samozrejme, držíme palce a prajeme dostatok odhodlanosti k ďalším podobným a nesmierne nápomocným nápadom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú