Ak si dnes chceš v Európe kúpiť Teslu Model Y, máš na výber len medzi verziami Long Range a Performance. V iných regiónoch je dostupné aj lacnejšie prevedenie Standard Range, ktoré by malo v priebehu budúceho roka pribudnúť aj na náš trh. Nemecký Teslamag informuje, že v Európe by mal byť takýto lacnejší Model Y vybavený batériou BYD, ktorá má oproti klasickej batérii širokú škálu výhod.

Pôvodne sa očakávalo, že verzie, ktoré už sú dostupné na našom trhu, budú vybavené novšími štrukturálnymi batériami s článkami 4680, no namiesto toho dostali bežné, neštrukturálne batérie (články typu 2170). Nová batéria od BYD je však nečakaným krokom vpred a aj najlacnejšiemu Modelu Y Standard Range by mala ponúknuť úctyhodný dojazd, vzhľadom na kapacitu akumulátorov.

Teslamag má údajne k dispozícii uniknuté dokumenty

Teslamag uvádza, že v Giga Berlin sa nachádzajú batérie od BYD, pričom sa odvolal na vlastný, neoficiálny zdroj.

Neskôr informoval, že na základe sprístupnených dokumentov má európsky Model Y Standard Range ponúkať 55 kWh batériu od BYD, s ktorou bol homologizovaný. V týchto dokumentoch sa tiež spomína, že by mal ponúknuť dojazd na úrovni 440 kilometrov.

Štrukturálne batérie sú jednoducho lepšie

Ak sú tieto tvrdenia pravdivé, je dôvod oslavovať. Podľa homologizácie vieme, že spomínaná batéria od BYD bude štrukturálna, teda slúži ako nosný diel auta. Takéto riešenie by malo zvýšiť bezpečnosť v prípade čelnej zrážky až o polovicu a zlepšiť objemové využitie batérie o 66%, informuje InsideEVs na základe informácií priamo od BYD. Okrem toho sú elektromobily so štrukturálnou batériou o niečo ľahšie, čo znova pozitívne vplýva na dojazd.

BYD

Cenovo najdostupnejší Model Y

Verzia Long Range u nás stojí 55 770 € a ponúka dojazd 533 kilometrov. Ak vezmeme do úvahy cenové rozdiely medzi verziami v prípade Modelu 3, tak vieme odhadnúť, že cenovka nového Modelu Y Standard Range by sa mohla pohybovať okolo 48 000 €. 

Oproti Long Range teda ušetríš necelých 8- tisíc eur a teoreticky získaš najväčšiu bezpečnosť v prípade nehody, no budeš musieť obetovať takmer 100 kilometrov dojazdu. Cena však určite pomôže Modelu Y naďalej bojovať o status najpredávanejšieho auta na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP