Tesla si pravidelne dáva ambiciózne ciele, no často sa ich vôbec nepodarí splniť.

Model Y je výnimkou. Elon Musk o ňom pri uvedení povedal, že bude ešte väčším predajným hitom než Model 3 a Tesla teraz tvrdí, že by sa malo jednať o najpredávanejšie auto roka 2022 podľa obratu, informuje Electrek.

Tesla zároveň predpokladá, že z Modelu Y sa stane najpredávanejšie auto roka 2023 aj podľa počtu predaných kusov. Obe informácie Elon Musk spomenul počas stretnutia akcionárov, ktoré sa konalo dnes v skorých ranných hodinách nášho času.

Na trhu je len 2 roky

S „Ypsilonom“ sme sa po prvýkrát mohli stretnúť v roku 2020. Má ísť o dokonalý stred medzi Modelom X a 3, pričom údajne ponúka to najlepšie z oboch svetov.

Na niektoré trhy sa dokonca dostal v 7-miestnom prevedení a pri svojej cenovke pred dvomi rokmi nemal konkurenciu.

CEO spoločnosti Elon Musk už počas uvedenia predpokladal, že predaje Modelu Y by mali byť zhruba dvojnásobné v porovnaní s Modelom 3. Na to, aby sa predpoveď splnila ale bolo treba vyriešiť logistické a produkčné problémy.

Preto sú pre úspech Modelu Y kľúčové nové továrne Gigafactory Berlín a Texas, ktorých produkčná kapacita by sa mala v najbližších mesiacoch ešte zvýšiť.

Tesla Model Y 2
Tesla

V roku 2022 najpredávanejší podľa obratu, no nie objemu

Aktuálne sa produkcia tohto elektrického SUV pohybuje okolo 300 000 kusov za kvartál (3 mesiace), čo by znamenalo 1 200 000 kusov ročne. Treba však pamätať na to, že produkcia bola na začiatku roka výrazne nižšia a tento rok sa viac než milión kusov už asi vyrobiť nepodarí.

Podľa objemu je najpredávanejším autom Toyota Corolla, ktorej sa predá okolo 1 150 000 kusov. Pre Teslu by teda nemal byť príliš veľký problém toto číslo budúci rok prekonať.

Ak sa však pozrieme na cenníky oboch áut, zistíme, že Toyota Corolla je výrazne lacnejšia než Model Y.

Práve vďaka tomu sa z Modelu Y tento rok stane najpredávanejšie auto podľa obratu, pričom sa jedná o historicky prvý elektromobil, ktorý sa môže pýšiť týmto titulom. Táto správa prichádza len zopár dní po tom, čo sme sa dozvedeli, že jún 2022 bol historicky najlepším mesiacom pre elektromobily.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP