Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dacia Spring si v Európe získava čoraz väčšiu popularitu ako jeden z najdostupnejších elektromobilov na trhu. Najnovšie sa dočkala už svojho druhého faceliftu a za svoju skromnú cenu ponúka ešte viac, než kedykoľvek doteraz, upozorňuje portál InsideEVs.

Dostal viaceré vylepšenia

Jedným z výrazných prvkov modernizovaného modelu Dacia Spring je jeho prepracovaný exteriér. Predná časť sa teraz môže pochváliť charakteristickými dennými LED svetlami Dacia v tvare písmena Y, zatiaľ čo vzadu sa nachádzajú segmentové zadné svetlá a čierny pás s názvom značky po celej šírke.

Aj v interiéri prešiel model Spring výraznou modernizáciou. Všetky úrovne výbavy sú vybavené 7-palcovým konfigurovateľným prístrojovým panelom, zatiaľ čo vyššie verzie ponúkajú 10-palcový dotykový displej infotainmentu. Zážitok z jazdy umocňuje nový výškovo nastaviteľný volant, prepracovaná stredová konzola a osviežené karty dverí.

Tento kompaktný elektromobil sa naďalej bude dodávať s 27-kilowatthodinovou batériou, ktorá ponúka dojazd podľa normy WLTP približne 225 km (v nami testovanej verzii pred faceliftom sme dosiahli dojazd v rozmedzí 180 až 250 kilometrov, viac sa dočítaš v samostatnej recenzii). K dispozícii je v dvoch variantoch s elektromotorom: 33 kW (44 koní) a 48 kW (64 koní), takže je vhodný skôr na krátke mestské dochádzanie.

Dacia

Dostáva aj vymodlenú funkciu

Jedným z významných doplnkov nového Springu je funkcia Vehicle-to-load (V2L), ktorá umožňuje majiteľom využívať batériu vozidla na napájanie spotrebičov a náradia. Hoci je výkon skromný, približne 3,5 kW, dodáva tomuto cenovo výhodnému elektromobilu všestrannosť. Tento výkon zároveň postačuje na napájanie väčšiny vecí, ktoré budeš potrebovať.

Napriek týmto aktualizáciám zostáva veľkosť modelu Spring v podstate nezmenená. Kapacita kufra sa však zvýšila o 8 % a pribudol predný kufor pod kapotou, ktorý poskytuje ďalší úložný priestor pre nabíjací kábel.

Dacia Spring sa dostala aj do nášho nedávneho prehľadu najdostupnejších elektromobilov na Slovensku. Jej cenníková cena totiž štartuje na zhruba 21 000 €, no v súčasnosti sú dostupné skladové vozidlá už od necelých 16 000 €. V iných európskych krajinách, v ktorých existujú dotácie na elektromobily, sa dá Spring zakúpiť už od neodolateľných 12 000 €.

Dacia

Dostane sa širšiemu publiku

Pokiaľ ide o úrovne výbavy, Spring bude k dispozícii v troch verziách: Essential, Expression a Extreme. Výbava Essential sa dodáva s motorom s výkonom 33 kW, Expression ponúka možnosť výberu medzi dvoma motormi a Extreme je vybavená výkonnejšou pohonnou jednotkou s výkonom 48 kW.

Dacia

Vďaka osvieženému dizajnu, vylepšeným funkciám a dostupnej cene má Dacia Spring za cieľ sprístupniť elektrickú mobilitu širšiemu publiku. Hoci presná cena aktualizovaného modelu ešte nebola oznámená, očakáva sa, že zostane konkurencieschopná s jeho predchodcom, čo z neho robí atraktívnu možnosť pre kupujúcich s nízkym rozpočtom v celej Európe – Spring totiž konečne vstupuje aj na trhy ako Veľká Británia, kde doteraz nebol dostupný. Aj vo Veľkej Británii pôjde o vôbec najlacnejší elektromobil, dodáva britský CarWow.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú