Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Záblesk gama žiarenia oficiálne označený ako GRB 221009A bol natoľko jasný, že dočasne úplne oslepil prístroje na detekciu gama žiarenia. Vedci dokonca tvrdia, že pozorovaný GRB (Gamma Ray Burst – záblesk gama žiarenia) bol až 70-krát jasnejší než ktorákoľvek predtým zaznamenaná udalosť.

Najjasnejší pozorovaný GRB

Záblesk z predmetnej udalosti, známej aj ako BOAT (the Brightest Of All Time – najjasnejší všetkých čias) sa cez slnečnú sústavu prehnal ešte 9. októbra 2022, o čom sme ťa informovali aj v samostatnom článku

DESY, Science Communication Lab, Williams et al., arXiv, 2023

Ako najnovšie upozorňuje portál IFLScience, vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Science Advances konečne po mesiacoch skúmania predmetného GRB konečne prišli na to, prečo bol záblesk taký jasný.

Ukázalo sa totiž, že GRB 221009A mal jedinečnú štruktúru výtrysku a ťahal so sebou až nezvyčajne veľké množstvo materiálu z hviezdy. To podľa ich zistení vysvetľuje extrémne vlastnosti tohto výbuchu, ku ktorému došlo vo vzdialenosti zhruba 2,4 miliardy svetelných rokov, píše portál Space.

Uvoľnenie enormného množstva energie si nevyhnutne vyžaduje viacero faktorov. Ako iné dlho trvajúce záblesky gama žiarenia, aj GRB 221009A bol spôsobený kolapsom masívnej hviezdy, ktorá sa zrútila do čiernej diery.  Keďže celé GRB trvalo viac ako 300 sekúnd, astronómovia ho zaradili medzi „dlhotrvajúce“ GRB.

Vo vesmíre sa však hviezdy rúcajú do čiernych dier pomerne pravidelne, takže na to, aby došlo k takému jasnému GRB, je potreba niečo viac. V prvom rade je jasné, že pozorovaný GRB sa odohral relatívne blízko Zeme, respektíve sa odohral bližšie ako 97 % doposiaľ pozorovaných GRB. Úlohu tiež zohral fakt, že relativistické výtrysky z novovzniknutej čiernej diery boli veľmi úzke a namierené priamo na Zem.

Rolu zohral aj ďalší faktor

Nový dokument však naznačuje, že to samé o sebe na vysvetlenie tak enormného jasu nestačí. Ďalšiu rolu podľa autorov výskumu zohrala aj interakcia so zvyškom materiálu z mŕtvej hviezdy. Interakcia totiž viedla k vytvoreniu veľmi štruktúrovaného výtrysku.

Svetelného echo GRB. Williams et al., arXiv, 2023

„Naša práca jasne ukazuje, že GRB mal jedinečnú štruktúru, pričom pozorovania postupne odhaľovali úzky výtrysk vnorený do širokého odtoku plynu a to na mieste, kde by za normálnych okolností bol očakávaný izolovaný výtrysk,“ uvádza spoluautor štúdie Hendrik Van Eerten.

Prečo bol tak jasný?

Zdá sa teda, že GRB 221009A mal ako široký, tak aj veľmi „sústredený“ alebo úzky výtrysk, ktorý ho odlišuje od iných GRB. Uvedené by mohlo podľa autorov vysvetliť aj to, prečo bol „dosvit“ (afterglow) z tejto udalosti pozorovaný vo viacerých vlnových dĺžkach ešte mesiace po tejto udalosti.

Výtrysky z GRB teda museli prejsť cez kolabujúcu hviezdu, z ktorej vznikla čierna diera, pričom kritickú rolu zohralo v tomto prípade množstvo materiálu, ktorý sa „zmiešal“, respektíve interagoval so samotným výtryskom.

Van Eerten sa tiež nazdáva, že nové zistenia by mohli pomôcť objasniť nie len samotnú udalosť BOAT, ale tiež ďalšie neuveriteľne jasné GRB.

„GRB 221009A môže byť ekvivalentom Rosettskej dosky dlhých GRB, čo nás núti revidovať naše štandardné teórie o tom, ako vznikajú relativistické výtrysky v kolabujúcich masívnych hviezdach,“ uviedol hlavný autor štúdie Brendan O‘ Connor.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú