Zem je neustále bombardovaná vysokoenergetickými časticami z vesmíru. Nedávny objav však prekonal všetky doterajšie rekordy. Detektor KM3NeT, umiestnený hlboko pod hladinou Stredozemného mora pri pobreží Sicílie, zachytil neutríno s neuveriteľnou energiou 220 petaelektronvoltov (PeV). Pre porovnanie, predchádzajúci rekord bol 10 PeV. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Záhadný pôvod neutrína

Takéto extrémne energetické častice môžu pochádzať iba z mála známych zdrojov, ako sú supernovy, aktívne galaxie alebo supermasívne čierne diery. Vedci sa domnievajú, že konkrétne neutríno mohlo vzniknúť v blazare – výnimočne aktívnej čiernej diere, ktorá vystreľuje intenzívne prúdy žiarenia priamo smerom k Zemi.

KM3Net

Čo sú neutrína

Neutrína sú elementárne častice s extrémne malou hmotnosťou a nulovým elektrickým nábojom, ktoré neustále prechádzajú našimi telami bez povšimnutia. Keďže len zriedkavo interagujú s hmotou, ich detekcia je mimoriadne náročná. KM3NeT využíva obrovský objem vody a sofistikované svetlocitlivé moduly na zachytenie krátkych zábleskov svetla, ktoré vznikajú pri zrážkach neutrín s atómami v prostredí.

Ďalšou fascinujúcou hypotézou je, že by mohlo ísť o prvé detegované kozmogénne neutríno. Takéto neutrína vznikajú pri interakcii kozmických lúčov s reliktným žiarením, teda pozostatkom Veľkého tresku. Ak sa táto teória potvrdí, otvorí sa nový spôsob skúmania najrannejších fáz vesmíru.

Počas detekcie neutrína v KM3NeT prešlo detektorom viac než 28 000 fotónov, pričom produkované častice sa pohybovali takmer vodorovne. To naznačuje, že neutríno predtým prešlo veľkým množstvom horniny a vody, než zasiahlo atóm v detekčnej oblasti. Vedci sledovali oblasť oblohy, odkiaľ neutríno prišlo, a identifikovali 12 potenciálnych blazarov, no zatiaľ bez jednoznačného vinníka.

Neutrína sú hojne produkované fúznymi procesmi vo vesmíre, napríklad vo vnútri Slnka. Tento obrázok ukazuje slnko v takzvanom „neutrínovom svetle“ pozorovanom za pomoci neutrínového detektora Super-Kamiokande v Japonsku. Zdroj: Kamioka Observatory, ICRR, University of Tokyo

Hoci je objav prelomový, stále zostáva veľa otázok. Či už ide o neutríno z blazaru, alebo o prvý dôkaz kozmogénnych neutrín, ďalší výskum pomôže odhaliť, aké procesy na hraniciach vesmíru mohli vyprodukovať tak extrémne energetickú časticu.

Najzvláštnejší záblesk vo vesmíre

Inej skupine vedcov sa nedávno podarilo detegovať neobyčajný výbuch vo vesmíre, ktorý môže byť buď extrémne vzácnym prípadom správneho „zarovnania hviezd“, alebo úplne novým, dosiaľ nepoznaným kozmickým javom. Tento zvláštny výbuch, označený ako EP240408a, bol prvýkrát pozorovaný 8. apríla 2024 vesmírnym teleskopom Einstein Probe. Hoci na prvý pohľad sa javil ako štandardný gama záblesk, ďalšie pozorovania ukázali, že nejde o nič pre nás známe. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP