Vydať sa elektromobilom do krajín, kde nie sú ani poriadne cesty, nie to ešte nabíjacia infraštruktúra, je poriadne šialenstvo. Holandská dvojica sa však rozhodla takéto dobrodružstvo absolvovať. Ako píše CleanTechnica, dvojica na svoju cestu naprieč Afrikou vyštartovala pár dní dozadu a absolvuje ju na elektromobile Škoda Enyaq.

Renske Cox a Maarten van Pel sami seba nazývajú „ekologickými geekmi“ a aj to je jeden z dôvodov, prečo sa na túto bláznivú cestu elektromobilom vydali. Jazdou elektromobilom naprieč Afrikou chcú poukázať na to, že elektromobility sa netreba báť a že sa dá cestovať aj udržateľným spôsobom. Zároveň chcú preskúmať ekologické aktivity v týchto krajinách.

Dobrodružstvo bude trvať približne jeden rok

Dvojica plánuje počas celého tripu prejsť dokopy viac ako 40 000 km, čo by im malo aj kvôli nabíjaniu prevažne zo Slnka trvať približne rok. Udržateľné však nebude iba nabíjanie elektromobilu, ale aj spôsob, akým použijú vodu.

4x4Electric

Súčasťou upravenej Škody Enyaq je 50-litrová nádrž na vodu, ktorá bude slúžiť pitie, varenie, ale aj sprchovanie. Voda, ktorou sa osprchujú, sa napokon prefiltruje a bude pripravená na opätovné použitie, píše sasatimes.

Čo sa týka systému nabíjania, dvojica používa 60 fotovoltických panelov, každý s výkonom 180 W. Teoreticky tak dokáže celý systém generovať takmer 11 kW energie, no pri takomto nabíjaní je potrebné počítať aj so stratami. Počas dňa však dokážu Enyaq plne nabiť za niekoľko hodín.

Aj samotné auto prešlo úpravami, aby si poradilo v nehostinnej africkej divočine. Zvýšený bol napríklad podvozok a dostalo odolnejšie pneumatiky do ťažkého terénu. Aj preto je spotreba tohto Enyaqu podstatne vyššia než sériovo výrabaný model, ktorý si môžu kúpiť aj Slováci.

Všetky dáta z cesty je možné sledovať online vďaka monitorovaniu, ktoré zabezpečila firma Geotab. Poloha dvojice, ako aj nájazd kilometrov či priemerná spotreba elektrickej energie sú na oficiálnom webe výpravy uvádzané s trojdňovým oneskorením.

Aktuálne majú za sebou už 2 700 km a s priemernou spotrebou 22 kWh/100 km zatiaľ spotrebovali takmer 600 kWh elektrickej energie. Ako uvádza dvojica v jednom zo svojich príspevkov, výhradne zo Slnka chce pritom dobiť minimálne 51 % všetkej spotrebovanej energie.

Prvé dni odhalili zaujímavé dáta

Dvojica je na cestách už od 4. novembra, dnes je to teda 11. deň. Za ten čas nám telemetria na ich aute odhalila množstvo zaujímavých dát. Po cestách od Holandska do Afriky jazdili maximálnou rýchlosťou 85 km/h so spotrebou okolo 21 kWh/100 km. Vyššiu spotrebu majú za následok neštandardné úpravy auta.

Vo svojom blogu zverejnili aj dáta z prvého nabíjania solárnymi panelmi v Afrike. Za 4,5 hodiny dobili elektromobil z 32 na 52 %, čo znamená približne 15,5 kWh energie. Dvojica zhodnotila, že na prvýkrát to vôbec nie je zlý výsledok a čím budú postupovať južnejšie, tým bude nabíjací výkon lepší.

Ak ťa táto expedícia zaujala a nechceš prísť o nič podstatné, určite by si mal začať sledovať instagramový profil 4x4Electric, kde pravidelne pridávajú aktualizácie z posledných dní cesty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP