O robotických psoch počúva verejnosť už dlhšiu dobu a vďaka inováciám v oblasti robotiky sú natoľko lacné, že si ich môže kúpiť už aj bežný smrteľník. Videli sme ich s termokamerami aj s plameňometmi, o ktorých sme nedávno informovali v samostatnom článku. Tentoraz dostali vlastné robotické psy aj ukrajinskí vojaci a ako upozorňuje Futurism, na bojisku môžu byť často rozhodujúcou technikou.

Menej rizika a nenápadnejší prieskum

Robotika preniká do armády neustále viac a i keď najviac sa presadili lietajúce drony, vážne pokroky sa darí dosahovať aj pri pozemných robotoch. Tentoraz sa medzi ne pridávajú robotické psy, konkrétne model známy ako BAD One, píše France24. Tieto zariadenia majú umožňovať na diaľku detegovať míny a vykonávať prieskumné akcie bez ohrozenia operátorov, pričom Ukrajina má aj skryté eso v rukáve.

V rozhovore pre France24 armáda nemohla uviesť koľko ich už nasadila, avšak spomenutý bol aj ešte pokročilejší model BAD Two, ktorý ale kvôli strategickej bezpečnosti verejnosti ukázaný nebol. BAD One je podobne ako klasické drony poháňaný batériou a vydrží fungovať približne dve hodiny, pričom dokáže uniesť okolo 7 kilogramov vážiaci náklad.

Vďaka tejto schopnosti v kombinácii s veľkosťou, ktorý robí robotického psa nenápadným, je možné takéto zariadenia použiť aj na zásobovanie vojakov na fronte či dokonca až za ňou. Ak sa navyše takýto robotický pes dostane do rúk nepriateľa, núdzová funkcia umožní vymazanie všetkých dát.

Vyvíjajú sa aj drony

Vývojom prechádzajú aj drony, ktoré podľa najnovších informácií na ruskej strane používajú na komunikáciu s operátorom optické vlákno, čím získavajú množstvo výhod a je oveľa ťažšie ich zneškodniť. Vlastné drony s touto technikou už vyvíja aj Ukrajina, pričom ich nasadenie môžeme očakávať v najbližších mesiacoch. Napriek fyzickému spojeniu s operátorom sú schopné niesť veľký náklad a majú dolet na úrovni desiatok kilometrov.

Už dostávajú aj zbrane

Robotické psy už dostávajú aj zbrane a to aj napriek obavám expertom z militarizácie robotiky. O plameňometoch sme informovali len nedávno, avšak v tomto prípade nemá ísť o armádne využitie, ale o zariadenia napríklad na kontrolu lesných požiarov, pri ktorých je potrebné riadene vypaľovať plochy, aby bolo možné zamedziť šíreniu naozajstného požiaru.

Na druhej strane Čína však predstavila takéhoto robotického psa s guľometom, ktorý rozhodne nie je určený pre požiarnikov. Kým niektoré armády sa implementácie takýchto technológií štítia, iné s nimi nemajú problém a chcú využiť všetky výhody, ktoré so sebou robotika a umelá inteligencia prinášajú. Už dnes je tak jasné, že sa budúce armády bez takýchto ozbrojených robotov nezaobídu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú