Slovensko sa už čoskoro dočká nabíjacej stanice pre elektrické autá, ktorá zatiaľ v Európe nemá obdobu. Ako vysvetľuje v tlačovej správe spoločnosť ejoin, nový nabíjací HUB sa bude nachádzať v Bratislave v blízkosti hlavného obchvatu mesta, pričom poskytne ohromný nabíjací výkon.

Ten môže znížiť dobu nabíjania natoľko, že dokáže konkurovať aj dopĺňaniu paliva na čerpacích staniciach pre autá so spaľovacími motormi. Ako totiž uvádza aj spoločnosť ejoin, ktorá za projektom stojí, tento hub bude schopný nabiť elektromobil už za 5 minút.

Až do 600 kW

Tento nabíjací HUB ako vôbec prvý v Európe poskytne nabíjanie s výkonom až do 600 kW, ktoré však zatiaľ na cestách nepodporujú prakticky žiadne elektrické autá. Podľa aktuálnych trendov je však len otázkou času kedy sa takéto autá na cestách objavia vo väčších množstvách – ako sme informovali nedávno, čínska automobilka Li Auto predviedla obzvlášť rýchle nabíjanie výkonom až 550 kW.

Slovenská spoločnosť ejoin v týchto dňoch dokončuje prípravy výstavby týchto stanice, ktorá ponúkne šesť konektorov – každý s výkonom do 600 kW, vďaka čomu bude možné nabíjať každý elektromobil maximálnym podporovaným výkonom a teda strávi na nabíjačke minimálny čas.

Na stanici sa bude nachádzať centrálna jednotka prepojená s tromi výdajnými stojanmi, z ktorých každý bude vybavený dvomi CCS2 konektormi. Spoločnosť ejoin sľubuje možnosť jednoduchého platenia za nabíjanie, či už prostredníctvom platobnej karty alebo cez aplikáciu ejoin GO. Otvorenie tohto HUBu je naplánované na tretí štvrťrok 2024.

Neustále rastie

Ako vysvetľuje ejoin na svojej webovej stránke, firma prevádzkuje už cez 200 nabíjacích bodov. Okrem siete má firma aj vlastnú produkciu nabíjacích staníc nie len pre elektrické autá, ale aj pre elektrické bicykle.

Koniec pomalého nabíjania

Neustále sa vyvíjajúce batériové technológie so sebou prinášajú zlepšovanie viacerých parametrov, medzi ktoré patrí aj rýchlosť nabíjania. Vedci z Kórejského pokročilého inštitútu vedy a technológie (KAIST) nedávno dokonca vyvinuli vysokovýkonné hybridné sodíkové-iónové batérie, ktoré je možné nabiť za pár sekúnd. Výhodou je aj zvýšená energetická hustota v porovnaní s klasickými sodíkovými batériami.

ejoin

Dobrá sieť nabíjacích staníc však ostáva kľúčovou, pričom v niektorých smerom Slovensko v tejto oblasti zaostáva. Začiatkom roka bol ale oznámený plán na výstavbu až 340 nových nabíjačiek, na ktoré vyčlenilo Ministerstvo hospodárstva celkovo 10 236 000 eur bez DPH, pričom oprávneným žiadateľom poskytlo finančnú pomoc až do výšky 100 % oprávnených výdavkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú