V inováciách raketového priemyslu v posledných rokoch vládnu Spojené štáty vďaka spoločnostiam ako SpaceX, Rocket Lab či mnohé iné, ktoré rýchlo rastú. Do novodobých vesmírnych pretekov sa ale pridáva aj európsky súkromný sektor a korporácia Porsche SE, ovládajúca aj Volkswagen, sa rozhodla investovať nemalú finančnú čiastku do nemeckého raketového startupu Isar Aerospace, píše Financial Times.

Desiatky miliónov pre európsky startup

Startup Isar Aerospace je ešte vždy pomerne nenápadný a pracuje na vývoji svojej prvej použiteľnej rakety, podarilo sa mu ale získať dosť veľké investície. Korporácia Porsche SE sa pripojila k skupine investorov a spolu naliali do startupu v rámci druhého kola investovania takmer 139 miliónov €.

Isar Aerospace/Youtube

Z toho len samotné Porsche prispelo čiastkou až 63 miliónov €. „Sme presvedčení o tom, že nákladovo efektívny a flexibilný prístup k vesmíru bude kľúčom pre inovácie v tradičnom priemysle, ako aj v prípade nových technológií a biznis modelov,“ vyjadril sa Lutz Meschke, jeden z vedúcich predstaviteľov Porsche SE zodpovedný za manažovanie investícií, informuje Interesting Engineering.

Medzi predchádzajúcich investorov patrí napríklad aj Airbus Ventures a celkovo startup vyzbieral od svojho založenia v roku 2018 až 151,4 miliónov €. Isar Aerospace však zamieša karty nielen americkým spoločnostiam, ale tiež v Európe. V máji sa totiž stala prvou európskou spoločnosťou, ktorá získala kontrakt od národnej vesmírnej agentúry európskej krajiny.

Moderná raketa Spectrum

Raketa, ktorú pripravuje nemecký startup, sa zatiaľ systémom ako je napríklad osvedčený Falcon 9 rovnať nedokáže. Hravo však svojimi kapacitami prekoná Electron firmy Rocket Lab, pretože na obežnú dráhu má vyniesť až 1000 kg, píše na svojej stránke Isar Aerospace.

Podobne ako Falcon 9, aj raketa Spectrum bude vybavená deviatimi motormi, ktoré nesú názov Aquila SL (SL – Sea level) a ktoré spolu dosahujú ťah 675 kN. To je viac, než motor BE-3 (490 kN) spoločnosti Blue Origin, ktorý používa jej suborbitálna raketa New Shepard – na tej sa len nedávno dostal najbohatší človek sveta, Jeff Bezos, do vesmíru.

Blue Origin

Raketové motory si spoločnosť vyvinula sama a aj keď prv stupeň nedokáže pristáť a zaručiť tak opakované použitie, raketa má ponúknuť nižšie ceny. Je to vďaka pomerne lacným a jednoduchým motorom, ale aj celej konštrukcii. Výška stroja dosahuje 27 metrov, priemer trupu je 2 metre a ak spoločnosť uspeje, určite nepôjde o jej posledný počin.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú