„Bonusy“ ako odkaz ľudstva. Rover Perseverance nesie na Mars na prvý pohľad divné veci. Prečo?
Mars rover Perseverance delí od pristátia v jeho cieľovej destinácii len niekoľko hodín, blíži k svojej záverečnej fáze cesty. Zariadenie za takmer 3 miliardy dolárov sa pokúsi o pristátie na povrchu planéty už dnes večer. Len nedávno sme publikovali článok o najkomplexnejšom a najvyspelejšom ľudskom mechanizme vo vesmíre, ktorý sa nachádza v jeho vnútri.
Okrem toho je rover „nadupaný“ aj technológiami, ktoré mu umožnia z povrchu červenej planéty odoberať a analyzovať rôzne vzorky, ale taktiež zachytiť zvuky z cesty vesmírom.
Ako píše NASA na svojom webe, Perseverance okrem vedeckých nástrojov na Mars vezie aj rôzne zaujímavé predmety, o ktorých si zrejme nevedel. Tieto „bonusy“, alebo ako ich NASA nazýva „extras“, však nie sú žiadnou novinkou. Ide o dlhoročnú tradíciu a stretnúť si sa s ňou mohol už napríklad aj pri sondách Voyager.
Tie totiž so sebou nesú tzv. Zlatú platňu Voyageru, slúžiacu ako „pozdrav“ v prípade, že by ju objavila vzdialená mimozemská civilizácia. Platňa obsahuje 115 rozličných obrázkov, zvuky prírody, hudobné skladby rôznych žánrov, pozdravy obyvateľov Zeme v 55 svetových jazykoch, ale aj inštrukcie na použitie platne vyjadrené matematickými pojmami. Viac zaujímavostí o našich najvzdialenejších sondách nájdeš v tomto článku.
Tieto „bonusy“ letiace do vesmíru však nie sú len pre zábavu alebo na okrasu. Napríklad taká penca z roku 1909 na palube roveru Curiosity nielenže pripomína 100. výročie Lincolnovej pence, ale slúži aj ako kalibračné meradlo pre geológov, alebo pre správne nastavenie kamery Mars Hand Lens Imager.
Kalibračný terč
Keď už je reč o kamerách, práve kamery sa pre vedcov javia ako ideálne miesto na pridanie určitých ozdôb, symbolov alebo hesiel určených pre verejnosť. Výnimkou nie je ani Perseverance, vybavený dvojicou kamier s možnosťou približovania s názvom Mastcam-Z, ktoré slúžia na vytváranie farebných panoramatických fotografií povrchu Marsu. Ich primárnym kalibračným nástrojom je veľmi pôsobivo skomponovaný kalibračný terč, ktorý zároveň slúži ako slnečné hodiny.
Samotný terč je zložený z palety ôsmich farieb, z ktorých sú hneď tri odtiene sivej, pričom podľa farieb budú vedci nastavovať farebnosť snímok, aby presne zodpovedali aktuálnej polohe Slnka a prašnosti oblohy. Okrem toho tento terč nesie aj nápis „Two Worlds, One Beginning“ (Dva svety, jeden začiatok), čo je odkaz na myšlienku, že Zem aj Mars majú rovnaký vesmírny pôvod.
Podobné nadpisy niesli aj rovery Spirit, Opportunity a Curiosity, pričom prvé dva menované mali na svojich slnečných hodinách vyryté rovnaký nadpis „Two Worlds, One Sun“ (Dva svety, jedno Slnko) a slnečné hodiny Curiosity sú obohatené o nadpis „To Mars To Explore“ (K prieskumu Marsu)
Ďalej je kalibračný terč vybavený aj kresbami skorých foriem života, vrátane sinic, papradí a dinosaurov. Na terči sa tiež nachádza kresba muža a ženy, ktorá odkazuje na hlavný cieľ Perseverance, ktorým je hľadanie stôp mikrobiálneho života.
Na vonkajšom okraji, ktorý na obrázku nie je vidieť, je tiež nápis „Are we alone? We came here to look for signs of life, and to collect samples of Mars for study on Earth. To those who follow, we wish a safe journey and the joy of discovery“, ktorý možno preložiť ako „Sme sami? Prišli sme sem hľadať známky života a zbierať vzorky Marsu pre štúdium na Zemi. Tým, ktorí nasledujú, prajeme bezpečnú cestu a radosť z objavovania“.
Najcennejšia schránka v hre Geocaching
Ďalším zaujímavosťou, ktorú v sebe rover Perseverance ukrýva, je aj minca vyrobená z materiálu, aký sa používa na výrobu priezoru na prilbách. Na minci tiež nachádza nápis 221BBAKER, čo je odkaz na adresu slávneho fiktívneho detektíva Sherlocka Holmesa.
Určite ťa preto neprekvapí fakt, že táto minca je súčasťou kalibračného terča pre prístroj SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). Čo by to však bolo za Sherlocka, keby nemal po svojom boku verného priateľa Watsona. V tomto prípade je WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering) širokouhlá kamera, ktorá automaticky po vytvorení fotografie uloží snímku do verejnej galérie na adresu mars.nasa.gov.
Navyše uvedená minca by mala byť akási „schránka“ nazývaná tiež „cache“, ktorá je súčasťou hry na pomedzí športu a turistiky s názvom Geocaching. Ide o hru, pri ktorej hráči s použitím GPS hľadajú skryté schránky pomocou zemepisných súradníc. Za najcennejšie schránky sa pritom považujú tie, ktoré sa nachádzajú na zaujímavých, ale málo navštevovaných miestach. Minca je teda zrejme tá najcennejšia schránka v tejto hre.
Na kalibračnom terči prístroja SHERLOC sa však nachádza oveľa viac. Za účelom presného doladenie prístroja je terč vybavený aj kúskom marťanského meteoritu a štyrmi vzorkami materiálov, z ktorých sa vyrábajú skafandre. Materiál slúži pre vedcov na porovnanie toho, ako by si skafandre v priebehu rokov poradili s kozmickým žiarením.
Geológovia sa nenechali zahanbiť
Zahanbiť sa však nenechali ani tvorcovia prístroja SuperCam, čo je špeciálny nástroj určený na diaľkovú chemickú a mineralogickú analýzu Marsu. Tí svoj prístroj vybavili „vlastným“ meteoritom, ktorý si však už pred letom na Mars stihol strihnúť aj cestu na ISS.
Mikročipy s menami
Ďalšou zaujímavosťou na rovery Perseverance sú aj tri mikročipy obsahujúce až 10,9 milióna mien spolu so 155 finálovými esejami predloženými do súťaže „Name the Rover“ (Pomenuj rover). Samotné mikročipy s menami však nie sú žiadnou novinkou a využívajú sa už od čias roverov Spirit a Opportunity, kedy po prvýkrát mohli ľudia dobrovoľne zaslať svoje meno a nechať ho „putovať po Marse“. Perseverance je však novodobým rekordérom, ktorý s prehľadom prekonáva rover Curiosity nesúci mikročip s 1,2 miliónom mien.
Mikročipy sú pod drobnohľadom kamery a zdieľajú priestor s kovovou doskou nachádzajúcou sa na zadnom nosníku. Doska je navyše ozdobená laserom vypálenou grafikou znázorňujúcou hviezdu, ktorá svojimi lúčmi spája Zem a Mars. Svetelné lúče sú zároveň kódom v Morseovej abecede a predstavujú nápis „Explore as one“ (Preskúmajme ako jeden)
Poďakovanie zdravotníkom
Keďže celý rok 2020 sa niesol v znamení pandémie Covid-19, ktorá skomplikovala nielen každodenný život, ale výrazne spomalila aj dokončenie prác na tomto rovery, vedci sa rozhodli poďakovať všetkým zdravotníkom, ktorí riskovali svoj život, aby pomohli iným.
Ich poďakovanie je vo forme špeciálnej hliníkovej doštičky pripevnenej na ľavej strane roveru, na ktorej je vyobrazená Zem ležiaca na vrchole známej Asklepiovej palice, znaku všetkých lekárov a farmaceutov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vedci prevrátili biológiu naruby. Základom vzniku života vraj nie je voda, ale niečo iné
Muskov humanoidný robot môže skončiť fiaskom. Čína má moc zruinovať celý projekt
Už to nie je len sci-fi. Vďaka umelej inteligencii budeme žiť až 140 rokov, tvrdia experti
Vedci objavili úplne novú farbu. Doteraz ju nikto nikdy nevidel
Vedci ostali bez slov. Našli spúšťač zákernej choroby, o ktorom doteraz nikto netušil
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Takmer 12 000 eur za starý mobil: Tieto modely z tvojej zásuvky môžu byť skrytým pokladom
Vážna dopravná nehoda na východe Slovenska. Hlásia úmrtie a závažné poranenia
Hromadná nehoda na R1: Kolízia komplikuje dopravu
Šojgu hrozí jadrovým úderom: „Európa sa pripravuje na vojnu proti Rusku do roku 2030“
Manželka Marka Zuckerberga zatvára školu pre rodiny s nízkymi príjmami
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Japonsko nasadilo desivú elektromagnetickú zbraň. Vystreľuje projektily 7-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk
- Nový Predátor dostal prvú ukážku. Pokračovanie zmení kultovú sci-fi sériu od základov
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Kritici mu dali hodnotenie 100 %. Na streamovaciu službu potichu dorazil najlepší vojnový seriál roka
-
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Svet urobil rozhodujúcu chybu. Odhalili dôvod, prečo sú čínske elektromobily také lacné
- Kritici mu dali hodnotenie 100 %. Na streamovaciu službu potichu dorazil najlepší vojnový seriál roka
- Japonsko nasadilo desivú elektromagnetickú zbraň. Vystreľuje projektily 7-krát vyššou rýchlosťou ako zvuk
-
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Toto je 13 sci-fi seriálov, ktoré podľa Netflixu musíš vidieť. Niektoré ťa prekvapia
Hyundai spustil záchranný plán. Americké clá ho nútia konať rýchlo
Japonský automobilový gigant kolabuje. Straty v miliardách a tisíce zrušených pracovných miest
Čína napína svaly. Obchodná vojna už zasiahla aj Boeing, ich lietadla už nechcú
Neverili vlastným očiam. Na Slovensku našli stratenú dedinu, o ktorej nikto nepočul 1000 rokov
Čína odštartovala na polročnú misiu. Čakajú ich červy, pokusy aj výstupy do vesmíru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Takmer 12 000 eur za starý mobil: Tieto modely z tvojej zásuvky môžu byť skrytým pokladom
Vážna dopravná nehoda na východe Slovenska. Hlásia úmrtie a závažné poranenia
Hromadná nehoda na R1: Kolízia komplikuje dopravu
Šojgu hrozí jadrovým úderom: „Európa sa pripravuje na vojnu proti Rusku do roku 2030“
Manželka Marka Zuckerberga zatvára školu pre rodiny s nízkymi príjmami
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené