Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Civilný inžinier Paul Smith navrhuje v novej štúdii, zverejnenej v Medzinárodnom žurnále astrobiológie, vybudovať na Marse prírodné rezervácie s cieľom vytvorenia priestoru pre život ľudí, keďže sa Zem začína pomaly ale isto preľudňovať a nie je definitívne, na akej populácii sa vlastne rast zastaví, vysvetľuje Futurism.

Nemusíme teraformovať celú planétu

Smith navrhuje vytvoriť na Marse prírodné rezervácie pomocou uzavretých „nádob“, teda veľkých bublín, v ktorých je možné vytvoriť dýchateľnú atmosféru a ekosystém, v ktorom je možné zužitkovať aj lokálne dostupné suroviny, dopestovať potraviny a celkovo poskytnúť priestor pre ľudí, píše UniverseToday.

Jedná sa len o hypotetické riešenie, ktoré môže byť potrebné v prípade, že sa ľudstvu nepodarí ovládnuť rast populácie a pre poskytnutie obydlí bude nutné obetovať ešte viac prírodných oblastí než dodnes. V takom prípade môže dôjsť k strate možností pestovania zeleniny pre ľudí a kŕmnych rastlín pre poľnohospodárske zvieratá, verí vedec.

NASA

Aby sa zabránilo hladovaniu ľudstva, je možné použiť najmodernejšie rakety s rekordne nízkym dopadom na životné prostredie a zároveň nízkymi cenami na to, aby ľudstvo presunulo dobrovoľníkov na Mars. Prírodné rezervácie na Marse však úplne samostatné nebudú, keďže mnohé dôležité látky na červenej planéte chýbajú alebo ich tam je veľmi málo.

Na hrane novej éry

Nad podobnými riešeniami uvažuje čoraz viac vedcov a aj keď cudzie vesmírne telesá zatiaľ nie sú výhodnejším priestorom pre život než Zem, je prakticky zaručené, že sa na ich povrch začnú raz vo veľkom hrnúť ľudia. Nejedná sa pritom len o Mars či Mesiac, na ktorý sa ľudstvo chystá v rámci programu Artemis a ďalších lunárnych programov, ale tiež Venušu či mesiace Titán alebo Enceladus.

Oázy v obrovskej púšti

Zelené bubliny so živými ekosystémami na Marse, či už v podobe špeciálnych sklených dómov alebo mäkších materiálov, sme mohli vidieť už v niekoľkých sci-fi dielach a to vrátanie počítačových hier, ako napríklad Surviving Mars. Kým teraformácia celej planéty je herkulovskou výzvou aj pre oveľa usporiadanejšie civilizácie, než je ľudstvo. Uviesť do prevádzky menšie bubliny sa javí reálnejšie.

ESA

Najlepším kandidátom na vykonanie takéhoto projektu je momentálne raketa Starship spoločnosti SpaceX, ktorá je najväčšou na svete a zároveň jedinou, ktorej oba stupne dokážu pristáť. Od základu je konštruovaná práve tak, aby zvládala transportovať veľké množstvo nákladu a ľudí na Mars.

Oveľa bližší a dostupnejší je síce Mesiac, ten ale má niekoľko nevýhod. Kým Mars má aspoň veľmi riedku atmosféru, Mesiac nemá prakticky žiadnu. Dĺžka dňa na Marse je navyše podobná Zemi, má k nám prívetivejšiu gravitáciu a v jeho podzemí sa nachádza veľké množstvo ľadu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú