Rootovanie Android smartfónov už nie je nič výnimočné a na internete existuje nespočetné množstvo návodov. Jailbreak iPhonu je už ale úplne iný šálok kávy, no objavil sa návod, ako ho vykonať za pomoci Android smartfónu s rootom.

Každý správny Android prívrženec a nadšenec pravdepodobne pozná portál XDA-Developers a jeho rozsiahle fóra, ktoré ukrývajú množstvo skvelých návodov a šikovných riešení pre smartfóny. Ak teda plánuješ root svojho Androidu, práve na tomto fóre s veľkou pravdepodobnosťou nájdeš návod, podľa ktorého budeš zaručene úspešný. Najnovšie ho nájdeš aj pre jailbreak iPhonu.

Root Androidu je v dnešnej dobe zväčša triviálna záležitosť

Ide o pomerne bežnú prax medzi nadšencami Androidu, ktorým udelenie root práv pre svoj smartfón odomkne nové možnosti pre všetky druhy prispôsobení, inštalácie aplikácií a vylepšení všemožného druhu.

Zobraziť celú galériu (1)
The Android Guy/YouTube

Zatiaľ čo návodov pre root Androidu teda nájdeme neúrekom, s iPhonom je to už o niečo horšie. Jailbreak iPhonu je v podstate niečo podobné ako root Androidu. Pomocou neho sa v iOS dajú udeliť vyššie oprávnenia a obísť základné nastavenia ochrany.

Apple je ale známy jeho ochranou údajov a vysokým zabezpečení smartfónov. Ak sa teda aj objaví nejaký návod na jailbreak, nemusí fungovať nadlho a Apple sa pri aktualizáciách smartfónov snaží vždy zaplátať všetky možné zraniteľnosti. Preto sa postupy pre jailbreak môžu zásadne líšiť v závislosti od modelu iPhonu a jeho softvérovej verzie.

Riešenie, ktoré dokáže vykonať jailbreak naprieč škálou Apple zariadení

Existuje riešenie známe ako Checkra1n, ktoré je označované za zatiaľ jediné riešenie, ktoré dokáže vykonať jailbreak naprieč viacerými zariadeniami operujúcimi so systémom iOS 13.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/ EverythingApplePro /YouTube

Toto riešenie pracuje na širokej škále Apple zariadení, nakoľko využíva zraniteľnosť pri bootovaní ROM na úrovni hardvéru namiesto zraniteľností v softvéri. Práve v tomto spočíva sila riešenia Checkra1n, nakoľko nové softvérové aktualizácie jailbreak nenarušia. Je tu však aj jedna podstatná nevýhoda. Samotné riešenie poskytne iPhonu jailbreak len po dobu reštartovania smartfónu.

Po reštarte je jailbreak potrebné obnoviť. K tomu faktu neprispievalo ani to, že riešenie Checkra1n bolo spočiatku možné iba prostredníctvom systému MacOS v10.10+, čo výrazne obmedzilo možnosti na jeho obnovenie, ak sa telefón reštartoval mimo plánu. Našťastie však pribudla kompatibilita so systémami Linux, ktorá čiastočne problém vyriešila a ponúkla aj nové možnosti.

Najnovšie aj pomocou Androidu s root prístupom

Najnovšie sa používateľovi u/stblr z Reddite podarilo prísť na spôsob, ako vykonať jailbreak iPhonu aj cez Android smartfón. Ten sa dá vykonať, ak vlastníš iPhone alebo iPad kompatibilný s riešením Checkra1n. Konkrétne sa jedná o iPhony od modelov 5s až po iPhone X, so systémami iOS 12.3 a vyššie. Zároveň je potrebný Android smartfón s root prístupom postavenom na novších Android verziách a Linuxových jadrách.

Používateľ z Reddite pri video demonštrácii vyššie použil smartfón Sony Xperia XZ1 Compact s Androidom 10 a jadrom Linuxu vo verzii 4.14, ktorému bol udelený root prístup prostredníctvom Magisku. Potom stačí do telefónu nainštalovať aplikáciu umožňujúcu použiť terminál a prepojiť navzájom smartfóny.

Následne už stačí len nasledovať tento návod a jailbreak iPhonu je na svete. Upozorňujeme, že jailbreak vykonávaš na vlastné nebezpečenstvo a nezodpovedáme za akékoľvek zmeny či chyby spôsobené týmto zásahom do zariadenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom