Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Škoda za stovky miliónov eur, to je výsledok potopenej lode Felicity Ace. Na jej palube boli luxusné autá nemeckých prémiových automobiliek a teraz už konečne už vieme, ktoré modely konkrétne skončili na dne oceánu, o téme informoval portál Top Gear.

Na portáli ImportInfo sa objavil zoznam nákladu, ktorý sa na lodi Felicity Ace nachádzal a poznáme tak presné počty potopených áut, medzi ktorými sa nachádzali aj stovky elektromobilov.

Čo sa presne stalo?

Nákladná megaloď vyrazila vo februári z nemeckého Embdenu, žiaľ, po požiari ju pohltili vody Atlantického oceánu. Loď sa potopila neďaleko portugalských Azorských ostrovov, Felicity Ace tvorilo pôvodne posádku 22 osôb, no všetkých sa podarilo včas evakuovať. Kapitán podčiarkol, že sa loď potopila pre zhoršenú štruktúru spôsobenú nielen požiarom, ale aj vlnami oceánu. „Keď sa začala loď odťahovať, začala do nej vtekať voda. Stratila stabilitu a potopila sa,“ dodal kapitán.

Elektromobily, luxusné autá či 12 použitých traktorov

Na palube nákladnej lode sa podľa dát nachádzalo až 121 elektromobilov Audi e-tron, jeden elektromobil Audi e-tron GT a 159 kusov VW ID.4. To je však iba zlomok nákladu, ostatné potopené vozidlá už nie sú elektrické. Zvyšok potopeného nákladu tvorí takmer 600 špecifikovaných áut značky Porsche, pričom jedno, model Porsche 718 Boxter GTS, bolo odoslané samostatne a označené je ako „turistické vozidlo“.

Ku dnu plávalo aj 190 áut značky Bentley, 15 kusov Lamborghini Aventador, 20 kusov Lamborghini Huracán a 50 kusov SUV Lamborghini Urus. Okrem luxusných áut a elektromobilov sa v hlbinách oceánu nenávratne stratilo aj 12 traktorov značky Fendt či pomerne vzácne auto Honda Prelude z roku 1996.

FonTech

Hrozí prírodná katastrofa?

Obrovské škody však nie sú jediným úskalím, ktoré toto nešťastie vyvolalo. Portugalské úrady sa totiž obávajú aj možnej prírodnej katastrofy, respektíve znečistenia oceánu. Loď totiž prevážala niekoľko tisíc ton ropy a pohonných hmôt. Netreba zabúdať ani na batérie z takmer troch stoviek elektromobilov, ktoré takisto môžu spôsobiť znečistenie.

Zákazníci za „veľkou mláku“ si na svoje autá budú musieť počkať

Aj keď automobilka Porsche informovala, že sa urýchlene pokúsi dodať americkým zákazníkom objednané vozidlá, aktuálna situácia na Ukrajine môže celý proces ešte predĺžiť.

Prakticky celý koncern VW funguje v „obmedzenom režime“, pričom niektoré továrne sú zastavené úplne a iné vyrábajú menej vozidiel než pri plnej prevádzke. Nové autá sa však stále dajú vyrobiť a poslať opätovne, horšie na tom sú fyzické osoby, ktoré loďou posielali svoje zánovné vozidlá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú