Nemusíš patriť medzi fanatikov do kryptomien ani ľudí, ktorí obchodovaním trávia dni a noci, aby si si v dnešnom svete nevšimol, kedy kryptomeny klesajú.

Od tituliek v médiách až po notifikácie a príspevky rôznych zainteresovaných osobností je férové povedať, že adopcia kryptomien minimálne čo sa týka ich popularity, dosiahla úroveň, o akej by sa mnohým pred rokmi ani nesnívalo.

Kryptomeny už nie sú len rýchly zisk. Ak nie si skúsený, korekcie bolia

Nie je však vždy všetko ružové a na trhu digitálnych mien platí slovné spojenie „po raste nasleduje pád“ dupľom a zisky nabraté počas niekoľkých mesiacov vedia investori „stratiť“ počas jedinej noci či dokonca hodiny. Nemyslíme tu však extrémne prípady, akým bol napríklad nedávny podvod s kryptomenou SQUID, ale aj straty pri investícii do najväčších kryptomien, vrátane bitcoinu.

Prečítaj si tiež
Ak zarábaš na kryptomenách, celý zisk ti nezostane. Slováci zabúdajú na platenie daní, môžeš mať problémy

Ani ten totiž stále nie je „zárukou“ rýchlej výnosnej investície a tým, ktorí hľadajú rýchly zisk za pár mesiacov, často zostávajú len oči pre plač a predaje v strate. Vydržať „hodlovať“ v korekcii je však podľa mnohých investorov do kryptomien jednou zo základných premenných, pokiaľ chceš, aby ti tvoje kryptomeny priniesli zaslúžené zisky.

Zobraziť celú galériu (5)
Freepik (Úprava redakcie)

Prepad o polovicu hodnoty nie je prvým, ani posledným

Bitcoin dosiahol svoje ATH v novembri minulého roka, kedy sa jeho cena dostala tesne pod hranicu 69 000 USD. Stalo sa tak po prepade o takmer 52 % z predošlej rekordnej hodnoty z apríla 2021, pričom bitcoin počas tejto korekcie prelomil niekoľko kľúčových hodnôt a niekoľko známych investorov ho dokonca opäť vyhlásilo za „mŕtvy“.

Od rekordného novembra však najväčšia kryptomena nabrala klesajúci trend a pre pár dňami sa opäť priblížila k hranici 30 000 USD, pričom odborníci v tomto smere poukazujú na jeho prepojenie s americkými akciovými indexami ako S&P 500, ktoré rovnako zažíva korekciu v dôsledku možných krokov americkej centrálnej banky (FED). Cena bitcoinu sa v tomto smere prepadla už o 45 % a trhom sa opäť ozývali hlasy odporcov kryptomeny, ktorí ju počas prepadu odpisovali.


Podobné situácie pochopiteľne vytvárajú vrásky na čele najmä nováčikom vo svete kryptomien a investorom, ktorí bitcoin nakúpili „v tom najhoršom možnom čase“, teda v tomto prípade na vrchole nad 60 000 USD. Byť v strate viac než 40 % a z investovaných 1000 eur mať zrazu teoreticky iba 600 rozhodne nie je príjemné a takýto prepad neevokuje nič iné, než zlý vstup do zlej investície.

Bitcoin ani kryptomeny však nikdy neboli aktívom, po ktorého kúpe sa každý pozerá iba na zelené sviečky na grafe a užíva si cestu nahor, ktorá z neho spraví milionára.

Prečítaj si tiež
Odborník radí: Týchto 5 kryptomien sleduj v roku 2022, majú veľký potenciál zárobku

Neuveriteľné majetky boli samozrejme nadobudnuté tými, ktorí kryptomenu začiatkom minulého desaťročia nakúpili doslova za pár desiatok centov, ale aj stratené tými, ktorí do nej investovali majetok, a po neuveriteľných stratách v rokoch 2014 či 2018 sa vzdali a svoju investíciu zúčtovali. Aktuálny prepad sa však ani zďaleka nepodobá na tie najväčšie „bubliny“, cez ktoré si bitcoin v poslednom desaťročí prešiel.

Bitcoin za 1 cent a prepad o 99 %?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú