Podľa novej vedeckej štúdie je to s nekončiacim a neustále sa zrýchľujúcim rozpínaním celého vesmíru úplne inak, ako si väčšina vedcov v posledných rokov myslela. Podľa tímu odborníkov má prekvapivo už čoskoro dôjsť k jeho kompletnému zastaveniu a následnému spätnému chodu, informuje ScienceAlert.

Môže za to temná energia

Nová štúdia sa zaoberala modelovaním temnej alebo tmavej energie, ktorá podľa vedcov spôsobuje zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru. Vo vytvorenom modeli sa však nejednalo o temnú energiu ako o prirodzenú konštantu, ale o prchavú kvintesenciu, teda čosi, čo z vesmíru postupom času zmizne.

Vo výsledku prišli autori výskumu na to, že napriek miliardám rokov zrýchľujúceho sa rozpínania začne odpudivá sila temnej energie slabnúť. To môže vyústiť do Veľkého krachu, kedy sa vesmír zrúti do seba. Jedná sa o proces opačný Veľkému tresku, prekvapivá je však predpokladaná časová línia tohto modelu.

NASA/Hubble/STScl

Podľa neho totiž dôjde k náhlemu spomaleniu rozpínania už v najbližších 65 miliónoch rokoch a následne k jeho totálnemu zastaveniu do ďalších 100 miliónov rokov.

Jeden veľký a nekonečný cyklus

Po zastavení rozpínania má nasledovať niekoľko miliárd rokov pomalého zmršťovania sa, ktoré vedci v minulosti predpovedali a predpokladali pri tom, že náš vesmír existuje v pravidelných cykloch. Po Veľkom tresku má nakoniec vždy prísť Veľký krach, pričom podľa niektorých dôjde k opakovaniu sa toho istého vesmíru presne tým istým spôsobom.

Chcú sa jej dotknúť

Temná alebo tmavá hmota je stredobodom pozornosti už dlhšiu dobu a za účelom jej výskumu a potenciálneho pochopenia vedú vedci veľké množstvo projektov, ešte väčšie však plánujú. Takým je aj projekt sondy Interstellar, pomocou ktorej sa chcú pozrieť na temnú hmotu zblízka.

„V kozmickej mierke je 65 miliónov rokov veľmi krátka doba,“ vysvetľuje Paul Steinhardt, riaditeľ Princetonského centra pre teoretickú vedu na Princetonskej univerzity v New Jersey. Gary Hinshaw, profesor fyziky a astronómie, dodáva, že na tejto teórii nie je nič kontroverzné alebo nemožné, píše LiveScience.

Naďalej je záhadou

Celý model sa však spolieha na temnú energiu alebo temnú hmotu, ktorej vlastnosti a podstata sú naďalej, napriek desaťročiam intenzívneho výskumu, neznáme. Že je táto energia konštantou vyhlásil ešte Albert Einstein a ak mal skutočne pravdu, akcelerácia rozpínania kozmu bude pokračovať naveky.

J. Wang, S. Bose/CfA

Proti nemu ale stojí teória, podľa ktorej v skutočnosti temná energia konštantou nie je a miesto toho sa jedná o akési pole, ktoré sa časom mení. Takéto médium pritom môže byť nielen odpudivé, ale tiež príťažlivé a záleží len na pomere jeho kinetickej a potenciálnej energie.

„Jej sila môže oslabnúť. A ak k tomu dôjde určitým spôsobom, môže nakoniec jej antigravitačná vlastnosť úplne zmiznúť a premeniť sa naspäť na niečo, čo je podobnejšie normálnej hmote,“ dodáva Hinshaw. Podľa spomínaného modelu sa dokonca môže temná energia už v dnešnej dobe nachádzať v stave úbytku, ktorý započal pred miliardami rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú