Keď sa povie elektromobil, každému napadne Tesla. Tá už dlhodobo patrí v tejto oblasti medzi absolútnych lídrov. Zdá sa však, že na trh prichádza konkurent, ktorý bude možno aj pre Teslu veľmi tvrdým orieškom. Bývalý šéfkonštruktér spoločnosti Tesla dokonca tvrdí, že bude lepší ako Model S.

Doteraz si málokto myslel, že na trh môže prísť niečo lepšie ako Model S. Tento názor však postupne začína meniť elektromobil Lucid Air, ktorý by mal Teslu predbehnúť vo viacerých smeroch. Pochybnosti o tom nemá ani Peter Rawlinson, bývalý technický riaditeľ Tesly, ktorý je v súčasnosti generálny riaditeľ a technický riaditeľ práve v spoločnosti Lucid Motors.

V rozhovore pre Motortrend sa nechal počuť, že Lucid Air bude lepší ako Model S, informuje Insideevs. Elektrický sedan by mal disponovať výbornou aerodynamikou, extrémnym výkonom a veľkou výdržou batérie, ktorá z neho urobí elektromobil s najdlhším dojazdom na trhu.

Lucid Air bude k dispozícii aj s 3-motorovou pohonnou jednotkou, ktorá zabezpečí výkon až 1800 konských síl. K tomuto cieľu dopomôžu nové elektromotory s permanentným magnetom, čím automobilka nahradila tradičné indukčné elektromotory. Pohonný systém navyše využíva 900V architektúru.

Vysoké napätie však predstavuje veľký bezpečnostný problém napríklad pri dopravných nehodách, ktorý bude musieť spoločnosť vyriešiť.

Vďaka vysokej efektívnosti sa však očakáva, že na jedno nabitie bude vozidlo schopné prejsť prejsť viac ako 600 km, čo je hodnota, ktorá poteší každého fanúšika elektromobilov. Ak k tomu pripočítame konkurencieschopné ceny (prvá verzia Dream Edition bude stáť viac než 100 000 dolárov / 92 600 €), Lucid Air má pred sebou sľubnú budúcnosť.

Spoločnosť Lucid rovnako nedávno zverejnila video pôsobivého testu svojho modelu Lucid Air, v ktorom elektromobil dosiahol magickú hranicu dojazdu na úrovni 400 míľ (644 km), a prekonal tak aj navyššiu verziu Tesly Model S.

Vo februárovom teste sa mu podarilo zvládnuť cestu medzi San Franciscom a Los Angeles na jedno nabitie, čím pokoril aj Teslu Model S v najvyššej verzii Long Range Plus, ktorá má podľa normy EPA dojazd približne 628 kilometrov. Celý záznam testu si môžeš pozrieť vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom